Raport z Polski

Akcja “Bezpieczne piątki” w cieniu kolejnego wypadku na torach

Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozpoczęli wakacyjne działania na kilkudziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych. Przypomnieli, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek to prowokowanie tragedii, a rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie. Niestety, mimo wielu ostrzeżeń, w miniony weekend doszło do kolejnego wypadku na przejeździe kolejowym.

Fot. OSP Solec Kujawski

W sobotę 27 czerwca, krótko przed godz. 10.00 do jednostki OSP Solec Kujawski wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem na przejeździe kolejowym przy ul. Łąkowej w Solcu Kujawskim.

– Po dojeździe na miejsce zastaliśmy rozbity pojazd blokujący jeden tor ruchu – informują strażacy. – Osoba poszkodowana została wydobyta z pojazdu przed naszym przyjazdem oraz znajdowała się pod opieką zespołu ratownictwa medycznego. Ruch w miejscu zdarzenia był utrudniony zarówno dla pociągów jak i samochodów.

 

W działania ratunkowe zaangażowani byli strażacy OSP Solec Kujawski, JRG SP PSP Bydgoszcz, funkcjonariusze policji oraz pracownicy PKP PLK.

Dzień wcześniej w całej Polsce zainaugurowana została akcja „Bezpieczne piątki”, czyli dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Ich działania prowadzone były m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu. Przez wakacje, w piątki Ambasadorki i Ambasadorowie Bezpieczeństwa będą apelować do kierowców o przestrzeganie przepisów i rozsądek podczas pokonywania przejazdów.

– Dwa lata temu umieściliśmy na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z dodatkowymi informacjami dla kierowców. Rozwiązanie się sprawdziło i wielokrotnie pozwalało zapobiec tragedii na torach. Nadal, w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” apelujemy do kierowców, by jeździli zgodnie z przepisami, zachowali rozsądek i byli Ambasadorami Bezpieczeństwa – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

W czerwcu 2018 r. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach. Od czerwca 2018 służby PLK odnotowały 6,5 tysiąca reakcji z wykorzystaniem danych z naklejek. W 246 przypadkach, by uniknąć wypadku, wstrzymano na torach ruch pociągów. W 410 przypadkach wprowadzono ograniczenia prędkości i polecenie ostrożnej jazdy.

#ŻółtaNaklejkaPLK ma trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Spada liczba zdarzeń, trzeba słuchać „głosu rozsądku”

Dodaj komentarz