global Inwestycje Wydarzenia

Alstom dostarczy do Tel Awiwu zielone koleje

Alstom otrzymał kontrakt na stworzenie zielonej linii dla tranzytu kolei lekkich. Z firmą będą współpracować jej partnerzy – Electra Ltd. i Dan Transportation. Realizacja kontraktu obejmuje zaprojektowanie, budowę, utrzymanie i sfinansowanie linii w Tel Awiwie. Wartość projektu wyceniana jest na 2,6 mld euro, a udział Alstomu na 858 mln euro.

Fot. Alstom
Fot. Alstom

Wkład firmy Alstom obejmuje działania w obszarze projektowania, inżynierii, zaopatrzenia, integracji, przetestowania, a także uruchomienia systemu kolejowego wraz z torami, elektryfikacją, zasilaniem (z użyciem Hesop, systemem oszczędzania energii), systemem komunikacji oraz dostawą 98 tramwajów Citadis XO5.

Udział Electry Ltd. skupi się w obszarze projektowania i robót budowlanych. Spółka, w której skład wchodzą Dan Transportation, Electra i Alstom będzie odpowiedzialna za konserwację systemu.

Ułatwienie transportu w Izraelu

W Tel Awiwie mieszka 4 mln mieszkańców, co skutkuje zatłoczeniem na drogach. Zapotrzebowanie na mobilność w tym kraju coraz bardziej rośnie, dlatego podjęto się zrealizowania projektu, który ułatwi mieszkańcom poruszanie się. Samorząd wprowadzi dwa dodatkowe tramwaje (zielony i fioletowy). Zielona linia będzie biegła z północy na południe miasta, tym samym łącząc Holon i Rishon Lezion z centrum Tel Awiwu.

– Jesteśmy podekscytowani i wdzięczni za możliwość wspierania NTA w rozwoju miejskiej sieci miasta i obsługi setek tysięcy mieszkańców każdego dnia. Wierzymy, że dostęp do transportu jest istotnym czynnikiem promowania i wzmacniania postępu społecznego i gospodarczego. Wszyscy korzystają z łatwego dostępu do transportu publicznego, skróconego czasu dojazdu, mniejszego tłoku na drogach i niższej emisji dwutlenku węgla. Alstom i nasi partnerzy Dan Transportation i Electra Ltd. są przekonani, że ten projekt przyczyni się do rozwoju ekosystemu kolejowego w kraju a także wesprze tworzenie setek nowych miejsc pracy – mówi Eran Cohen, dyrektor zarządzający Alstom w Izraelu.

 

Nowoczesne rozwiązania

Długość linii tramwajowej wyniesie 39 km. Wyjadą na nią jedne z najnowocześniejszych tramwajów na świecie. Pasażerowie skorzystają z 62 stacji, w tym 4 podziemnych. Na co dzień tramwaje kursować będą w podwójnym składzie po 34 m. W 2030 r. mają przewieźć 76 mln pasażerów.

Wykonawca dostosuje nowe tramwaje dla wszystkich pasażerów – podłoga będzie całkowicie niska.

Alstom zaprojektuje i zbuduje tramwaje Citadis XO5 w centrum rozwoju Alstom w La Rochelle. Zakład w Maroku dostarczy również wszelkie elementy niezbędne do funkcjonowania elektryki w tramwaju. Belgijski zakład zapewni zasilanie elektroniczne z nowym zintegrowanym konwerterem trakcyjnym i pomocniczym oraz systemem oszczędzania energii Hesop.

Aktualnie Alstom jest liderem na rynku tramwajów. Bowiem co czwarty tramwaj niskopodłogowy eksploatowany na świecie produkuje właśnie ta firma. Współpraca Alstomu z Izraelem trwa od 30 lat. Koleje Izraelskie przedłużyły umowę, która rozpoczęła się w 2014 r. Ponadto współpraca została rozszerzona – Alstom otrzymał dwa kontrakty na utrzymanie infrastruktury elektroenergetycznej oraz na budowę i projekt systemu pokładowego ETCS L2.

Dodaj komentarz