Tramwaje

Alstom wdrożył w Stambule system APS

Alstom wdrożył na linii tramwajowej Eminonu – Alibejkoy w Stambule system APS – system stałego zasilania z poziomu ziemi. Rozwiązanie to będzie bardziej ekologiczne i nie wpłynie na estetykę środowiska miejskiego.

Fot. Alstom

APS został zastosowany w Turcji po raz pierwszy. Zasilanie tramwaju będzie możliwe za pośrednictwem segmentowej szyny zasilającej na poziomie ulicy. Tym samym zniknie z krajobrazu miasta sieć trakcyjna.

Segmenty przewodzące aktywowane są dopiero po całkowitym pokryciu ich przez tramwaj, co zapewnia bezpieczeństwo pieszym i innym uczestnikom ruchu drogowego. Pobór mocy odbywa się zaś za pomocą nakładek stykowych umieszczonych pod pojazdem, w środkowej części tramwaju.

– Cieszymy się, że nasze innowacyjne i zrównoważone rozwiązania są częścią miejskiego krajobrazu Stambułu. Oprócz naziemnego systemu APS, dostarczamy wyposażenie pokładowe dla 30 tamtejszych tramwajów. To dowód na to, jak elastyczny jest nasz system – mówi Mama Sougoufara, dyrektor zarządzająca Alstom w Europie Wschodniej i Turcji.

 

APS pomaga zachować naturę środowiska miejskiego, gwarantując jednocześnie taką samą wydajność jak linie napowietrzne. Tramwaje napędzane APS mogą również zawierać wyposażenie linii napowietrznej i / lub baterie trakcyjne, z prostym i łatwym przejściem między źródłami zasilania.

Pierwszy na świecie system tramwajowy pozbawiony sieci jezdnej Alstom stworzył w 2014 r. w Dubaju. System obecnie działa w 11 miastach na czterech kontynentach.

Dodaj komentarz