Aktualności Raport z Polski Wydarzenia

Bydgoszcz: Dworcowa 63 zmieni właściciela?

Rada Miasta Bydgoszczy zgodziła się na sprzedaż posiadanych lokali w zabytkowym budynku dawnej Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej. Przetarg odbędzie się 3 sierpnia.

Obiekt przy ul. Dworcowej 63, zbudowany w latach 1886-1888 w stylu modernizmu niderlandzkiego, ma trzy kondygnacje i dwa poddasza. Wewnątrz znajdują się trzy dziedzińce. Łączna powierzchnia lokali to prawie osiem tysięcy metrów kwadratowych. Obecnie w parterowej części gmachu mieści się Centrum Medyczne „Nad Brdą”, które jest współwłaścicielem budynku. Większość udziałów (76 proc.) ma jednak Miasto Bydgoszcz. Decyzją radnych, wkrótce lokale użytkowe należące do Magistratu, znajdą swoich nowych nabywców.

MARTA STACHOWIAK
Rzeczniczka prasowa Urząd Miasta Bydgoszczy

Gmachem przy ul. Dworcowej 63 zainteresowały się podmioty związane z branżą medyczną, hotelarską i szkolnictwem wyższym. To szansa na zagospodarowanie i rewitalizację zabytkowego obiektu. Rada Miasta zgodziła się na sprzedaż w drodze przetargu pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 5 tys. mkw., w tym węzła centralnego ogrzewania położonego w sąsiednim budynku przy ul. Dworcowej 65a.

 

Przetarg zapowiedziany został 2 czerwca. Jego przeprowadzenie Miasto zaplanowało na 3 sierpnia 2022 r. Na sprzedaż wystawiono 3 z 5 lokali wyodrębnionych w budynku. Cena wywoławcza to 9,57 mln zł.

• Lokal użytkowy nr 2 o pow. użytkowej 194,30 m2 w budynku z nr 63
• .Lokal użytkowy nr 3 o pow. użytkowej 5.208,80 m2 w budynku z nr 63
• Lokal użytkowy nr 4 o pow. użytkowej 17,70 m2 w budynku z nr 65A (przynależne pomieszczenie techniczne).

– Mając na uwadze położenie w ścisłym centrum Bydgoszczy reprezentacyjnego, zabytkowego budynku podlegającego ochronie konserwatorskiej oraz możliwości wykorzystania jego przestronnego wnętrza, sprzedaż wyodrębnionych lokali użytkowych nastąpi z uwzględnieniem 20 proc. bonifikaty od ceny zbycia – dodaje Marta Stachowiak. – Uchwała Rady Miasta to przede wszystkim szansa dla obiektu na zagospodarowanie i rewitalizację.

 

Historia Dworcowej 63

Obiekt wybudowany został dla Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej. Po powrocie Bydgoszczy do Polski, budynek przestał być jej siedziba. Wówczas stworzono tam biuro rozrachunków PKP, kolejową przychodnię lekarską oraz inne oddziały PKP.

Pod koniec lat 90. PKP podjęło decyzję o opuszczeniu budynku. Po uzgodnieniach z Urzędem Marszałkowskim, swoją siedzibę zagospodarowali tam: prywatna przychodnia oraz Urząd Wojewódzki. Korzystając z prawa pierwokupu, przychodnia stała się współwłaścicielem budynku.

Dekadę temu Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zamierzało otworzyć w Bydgoszczy kierunek lekarsko-dentystyczny i zwróciło się do miasta o pomoc o wskazanie konkretnej lokalizacji.

Miasto nie posiadało budynku spełniającego wymagania uczelni. Jednak kierując się troską o jej rozwój, Rada Miasta zdecydowała, żeby nabyć lokale w budynku od PKP i przeznaczyć je w całości na potrzeby UMK – wspomina rzeczniczka UM Bydgoszczy. W roku 2013 budynek przeznaczono w formie darowizny na potrzeby uniwersytetu.

 

Dodaj komentarz