Wywiady

Ignacy Góra: Sytuacja jest dynamiczna. Reagujemy na bieżące potrzeby rynku

Fot. UTK

O bieżącej sytuacji na kolei, funkcjonowaniu rynku oraz działaniach urzędu, rozmawiamy z dr. inż. Ignacym Górą, Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego.

Panie Prezesie, na początku odniesienie do sytuacji bieżącej, ale i niestety zatrzymania rynku przewozów pasażerskich. Po publikacji wyników styczniowych wydawało się, że 2020 rok będzie rekordowym dla polskiej kolei. Teraz jednak trudno nawet będzie go porównywać rok do rok z poprzednimi?

Ignacy Góra; Od kilku lat obserwujemy pozytywny trend jeśli chodzi o liczbę pasażerów kolei. Wyniki za styczeń, a także luty tego roku potwierdzały to, że podróżni chętnie wybierają kolej. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku liczba pasażerów była o niemal 10% wyższa niż w 2019 r. W marcu te wyniki będą już dużo niższe. Sytuacja związana z epidemią koronawirusa w znacznym stopniu dotknęła także kolej. Z bieżącego raportowania od przewoźników pasażerskich wynika, że Polacy stosują się do zaleceń Ministra Zdrowia i ograniczają do minimum podróże. Liczba podróżnych w zależności od przewoźnika spadła pod koniec marca o 70-90%.

RK: COVID-19 zmienił wszystkie aspekty życia. UTK działał jednak aktywnie na długo przed wprowadzeniem ograniczeń i restrykcji związanych z pandemią?

Dokładamy wszelkich starań, by w ramach obowiązujących ram prawnych zminimalizować wpływ aktualnych zagrożeń na sytuację rynku kolejowego. Działaliśmy aktywnie i z wyprzedzeniem by przygotować system kolejowy do nowej sytuacji. Już na początku marca w siedzibie UTK odbyło się spotkanie w sprawie koordynacji działań związanych z zagrożeniem zarażeniem koronawirusem. W rozmowach uczestniczyło 60 osób –  przedstawiciele wszystkich państw sąsiadujących z Polska,  reprezentanci Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Infrastruktury, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Straży Granicznej oraz przewoźników, zarządców infrastruktury i dworców. Zebrane doświadczenia i informacje pozwoliło uaktualnić procedury i stworzyć nowe.

Na bieżąco prowadzimy monitoring sytuacji na sieci kolejowej, przypadków zagrożenia bezpieczeństwa, absencji drużyn trakcyjnych i pociągowych, frekwencji w pociągach pasażerskich, potrzeb przewoźników i zarządców infrastruktury w zakresie środków dezynfekujących i ochrony indywidualnej. Jesteśmy także zaangażowani w zapewnienie możliwości przekraczania granicy bez wymogu kwarantanny przez pracowników kolei, tak by umożliwić międzynarodowy transport towarów koleją.

Jakie zamierzacie jeszcze podjąć działania, aby zagwarantować sprawne funkcjonowanie rynku kolejowego?

Obecnie system kolejowy funkcjonuje sprawnie. Wszystkie szlaki są przejezdne, podróżni mają zapewnione połączenia pomimo redukcji liczby pociągów. Z odpowiednim wyprzedzeniem podjęliśmy szereg inicjatyw wywołujących zmiany w prawie, tak by zapewnić ciągłość pracy na kolei. Chodzi m.in. o badania okresowe i uprawnienia szczególnie pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Część rozwiązań już obowiązuje, a w dniu w którym rozmawiamy, niektóre jeszcze są w trakcie uchwalania przez parlament.

Dodaj komentarz