Wydarzenia

II Edycja kultury bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo na kolei to podstawa. Dlatego Urząd Transportu Kolejowego cały czas prowadzi działania, które to bezpieczeństwo mają poprawiać. Chcemy promować dobre praktyki. Dlatego ruszamy z II edycją konkursu dla sygnatariuszy Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Cały czas zachęcamy do włączenia się do tej akcji.

Promowanie dobrych praktyk, postaw i wartości w obszarze rynku kolejowego to istota wdrażanej przez Urząd Transportu Kolejowego koncepcji kultury bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych aspektów właściwego funkcjonowania sektora transportu kolejowego jest zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa, który przekłada się na swobodny i zrównoważony rozwój branży kolejowej. Stan bezpieczeństwa w ramach systemu kolejowego należy więc do priorytetów naszej działalności i powinien stanowić obszar szczególnego zainteresowania wszystkich podmiotów rynku.

Założenia kultury bezpieczeństwa wskazują na system zasad, które umożliwiają właściwy rozwój rynku kolejowego. Do wartości tych należy:
• postrzeganie bezpieczeństwa jako wartości nadrzędnej dla pracowników i organizacji;
• akceptowanie standardów bezpieczeństwa i zintegrowanie ich z codzienną działalnością;
• szczere i otwarte postępowanie ze słabymi punktami, ukierunkowanie na znalezienie rozwiązań;
• odchodzenie od przypisywania winy;
• rejestrowanie i analizowanie zaistniałych zdarzeń;
• zgłaszanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i błędów;
• rzetelny wewnętrzny nadzór nad realizacją procesów systemów zarządzania;
• ciągłe doskonalenie systemów zarządzania poprzez wdrażanie działań korygujących i zapobiegawczych;
• zero tolerancji dla naruszeń przepisów prawa oraz procedur wewnętrznych.

Szczególną uwagę zwrócić należy również na kwestię czynnika ludzkiego w kształtowaniu bezpiecznego transportu kolejowego. Rozwój umiejętności pracowników, aby byli zdolni do działania w interesie bezpieczeństwa, w sposób zgodny z kompetencjami, doświadczeniem oraz standardami zawodowymi odpowiadającymi poszczególnym stanowiskom i funkcjom jest w tym kontekście bardzo istotny.

W tym celu organizacja powinna zapewniać pracownikom odpowiednie warunki pracy, narzędzia, szkolenia i procedury. W 2016 r. opracowaliśmy i wdrożyliśmy projekt Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Celem tej inicjatywy jest promowanie aktywności w zakresie podejmowania działań umożliwiających podnoszenie poziomu bezpieczeństwa transportu kolejowego. Dotychczas do grona Sygnatariuszy Deklaracji przystąpiło ok. 130 podmiotów, w tym Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych oraz przedstawiciele zarządców infrastruktury, przewoźników kolejowych, użytkowników bocznic, a także jednostki naukowe, stowarzyszenia i media. W tym roku planujemy grono to jeszcze rozszerzyć.

Do podmiotów rynku kolejowego oraz wszystkich pozostających z nim w interakcji skierowaliśmy specjalne zaproszenia zachęcające do przyłączenia się do inicjatywy, podpisania Deklaracji i wprowadzania w życie w ramach prowadzonej działalności wskazanych w tej koncepcji norm i wartości. Liczę, że lista Sygnatariuszy Deklaracji będzie się stale rozszerzać, a przedsiębiorcy działający na rynku kolejowym będą implementować idee i zasady wypracowane w związku z koncepcją kultury bezpieczeństwa do codziennej działalności. Uczestnictwo w tworzeniu bezpiecznej kolei, propagowanie dobrych praktyk, wzbudzanie zaufania społecznego – to tylko niektóre z korzyści płynących z udziału w projekcie. Sygnatariusze Deklaracji są również uprawnieni do udziału w Konkursie o nagrodę Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Dodaj komentarz