global Wydarzenia

Koleje Indyjskie chcą zbudować Hyperloop

Czy w Indiach powstanie Hyperloop? Firma IIT Madras zwróciła się do Kolei Indyjskich i tamtejszego ministerstwa z propozycją współpracy.

Autorstwa Camilo Sanchez - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43739482
Fot. Autorstwa Camilo Sanchez – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43739482

System Hyperloop ma być odpowiedzią na szybki transport lotniczy, a także drogowy. Zgodnie z założeniami, technologia wykorzystywać ma lewitację magnetyczną. Kapsuła poruszałaby się w specjalnej rurze niskociśnieniowej. Rozwiązanie to pozwoliłoby transportować towary i żywność z prędkością zbliżoną do samolotu.

Utworzenie systemu transportowego Hyperloop to atrakcyjne rozwiązanie przede wszystkim dla krajowego przewoźnika – Kolei Indyjskich. Jak podkreślają przedstawiciele IIT Madras, projekt to niskie zapotrzebowanie na energię oraz pozytywne oddziaływanie na środowisko.

Inicjatywa utworzenia systemu Hyperloop zrodziła się już w 2017 r. Wówczas Ministerstwo Kolei poszukiwało nowoczesnych rozwiązań transportowych dla kraju. Wytypowało potencjalnych partnerów, a także ekspertów z dziedziny transportu i rozpoczęło rozmowy.

Wynikiem tego było utworzenie 70-osobowego zespołu „Avishkar Hyperloop”, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele IIT Madras oraz studenci. Wspólnie wystartowali w konkursie SpaceX Hyperloop Pod Competition-2019, w którym uplasowali się w pierwszej dziesiątce światowego rankingu zawodów. Dwa lata później zdobyli oni nagrodę „Most Scalable Design Award”..

W marcu 2022 r. IIT Madras zwrócił się do indyjskiego Ministerstwa Kolei z propozycją współpracy przy opracowaniu prototypu kapsuły i obiektu testowego Hyperloop w kampusie Discovery w Thaiyur. Ministerstwo miałoby pomóc w zakresie produkcji, tworzenia przepisów bezpieczeństwa oraz dostępu do urządzeń do testowania.

Według założonego planu, powstać ma 500-metrów tunelu o średnicy 2 metrów oraz tor zdolny do obsługi różnych konfiguracji systemu napędowego, a także lewitacji.

Dodaj komentarz