Tramwaje

Lampy UV dezynfekują krakowskie tramwaje i autobusy

Fot. MPK Kraków

Krakowskie MPK zdecydowało o dezynfekcji wszystkich tramwajów z wykorzystaniem lamp UV. Po raz pierwszy z tej metody przewoźnik skorzystał 6 kwietnia.

Codzienną dezynfekcję kilkudziesięciu tramwajów i autobusów prowadzi firma „Eko-Technika” Jędrzej Zawadzki. Przedsiębiorstwo to wykorzystuje w swoich sterylizatorach „UVC PERUN” te same promienniki, które są już stosowane m.in. w szpitalach oraz gabinetach zabiegowych i mają potwierdzoną skuteczność w niszczeniu bakterii i wirusów.

– Lampy UV o długości fal 254 nm są mocowane do specjalnych konstrukcji – czytamy w komunikacie MPK Kraków. –  Po włączeniu lamp proces dezynfekcji trwa 7 minut. W tym czasie pojazdy są ustawiane w wydzielonej części hali, tak aby nikt nie miał do nich dostępu. Podczas działania promienników żadna osoba nie może przebywać w pobliżu, aby nie być narażoną na szkodliwe działanie fal ultrafioletowych.

 

MPK Kraków od 2 marca każdego dnia dezynfekuje swoje pojazdy przy pomocy specjalnych środków. Dużą uwagę zwraca się przede wszystkim na te elementy, których dotykają pasażerowie (przyciski, poręcze, uchwyty, kasowniki i automaty biletowe).

W ramach dezynfekcji, krakowski przewoźnik zdecydował także o ozonowaniu części pomieszczeń na terenie każdej zajezdni tramwajowej i autobusowej. Ozonowanie odbywa się każdego dnia od poniedziałku do piątku i jest prowadzone w szatniach, jadalniach oraz dyspozytorniach. Proces trwa od pół godziny do godziny. Po ozonowaniu wszystkie pomieszczenia są dokładnie wietrzone.

Dodaj komentarz