Raport z Polski Wydarzenia

Łukasiewicz — Poznański Instytut Technologiczny zainaugurował swoją działalność

We wtorek 11 stycznia odbyła się oficjalna inauguracja nowej jednostki badawczej w stolicy Wielkopolski pod nazwą Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Ośrodek powstał na podstawie pięciu instytutów wchodzących dotychczas w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

Inauguracja odbyła się w siedzibie Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego przy E. Estkowskiego 6 w Poznaniu. Gości w specjalnym nagraniu powitał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek.

– Jestem przekonany, że ten potencjał 700 pracowników, unikatowej aparatury badawczej będzie wykorzystany po to, by budować potencjał badawczo-naukowy, rozwojowy, ale też po to, by ściśle współpracować z podmiotami gospodarczymi, rozwiązując ich problemy, proponując najnowsze osiągnięcia nauki, wdrażane do konkretnych zastosowań – powiedział.

 

W wydarzeniu udział wzięli m.in. była wicepremier Jadwiga Emilewicz, która przyczyniła się do rozwoju Sieci Badawczej Łukasiewicz.

– Jesteśmy w przededniu uruchomienia bardzo dużego portfela środków na badania i rozwój, programu Horyzont Europa. Gdyby instytuty funkcjonowały w dotychczasowej formule, ich potencjał pozyskiwania środków na realizację projektów byłby radykalnie ograniczony – wskazała.

Natomiast prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński wskazywał na możliwości pozyskiwania grantów.

Zgodnie z założeniami ŁukasiewiczPoznański Instytut Technologiczny ma zwiększyć możliwości rozwojowe i znacząco poszerzyć ofertę rynkową. Powstaną nowe interdyscyplinarne kierunki badawcze. Pomoże to m.in. w pozyskiwaniu międzynarodowych grantów i zagranicznych partnerów biznesowych do projektów o wysokim stopniu innowacyjności. To cele, jakie postawił przed nowym instytutem Piotr Dardziński.

 

Zarząd

Podczas wydarzenia prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz zaprezentował dyrektora poznańskiego instytutu Arkadiusza Kawę. Ponadto, poznaliśmy jego zastępców: Aleksandrę Remelską, Przemysława Zawodnego i Sylwina Tomaszewskiego.

– Jako jeden organizm będziemy mogli pozyskiwać większe środki na badania, na unowocześnienie infrastruktury i na programy rozwoju talentów. To są nasze priorytety i szanse, które dziś się przed nami pojawiają – powiedział Arkadiusz Kawa. Do kolejnych priorytetów zaliczył m.in. budowę kampusu, który ma się stać “technologicznym sercem Polski”.

 

Szereg produktów, nad którymi pracują poszczególne centra, może być wykorzystywanych w innych obszarach.

– Znakomitym przykładem jest zastosowanie sztucznej inteligencji i technologii sieci sensorycznych w przemyśle rolniczym, kolejowym i meblarskim. Innym przykładem jest bardzo ostatnio popularny e-commerce, który wymaga wsparcia logistycznego oraz analizy śladu węglowego. To tylko dwa z wielu projektów, nad którymi pracujemy, i które w najbliższych latach będą naszą codziennością – mówił Kawa.

 

Podczas wydarzenia wykład wygłosił Michał Grabia, który przedstawił możliwości wykorzystania technologii RFID w kontekście poszczególnych obszarów gospodarki.

O instytucie

Nowy instytut będzie zatrudniał ok. 700 osób i ponad 70 unikatowych urządzeń badawczych, co uczyni go drugim największym instytutem Łukasiewicza w Polsce. Co ważne, połączone kompetencje eksperckie w wielu dyscyplinach naukowych zwiększą potencjał nowej jednostki w konkursach europejskich. Ponadto umożliwią one podniesienie poziomu komercjalizacji prac B+R. W ramach Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego powstanie sześć centrów badawczych:  Pojazdów Szynowych, Obróbki Plastycznej, Technologii Drewna, Transformacji Cyfrowych, Logistyki i Nowoczesnych Technologii, a takżę Technologii Rolniczych i Spożywczych.

Dodaj komentarz