global Inwestycje Wydarzenia

Metro Dubai Route 2020 rozpoczyna obsługę pasażerów

Pierwsi pasażerowie skorzystali z przejazdu 15-kilometrową linią metra Route 2020 w Dubaju. Budowa tego odcinka rozpoczęła się pięć lat temu i realizowana była przez konsorcjum ExpoLink pod kierownictwem Alstom (Alstom ACCIONA i Gülermak).

Fot. Alstom

Metro składa się z 11,8-kilometrowej trasy poprowadzonej na powierzchni oraz 3,2-kilometrowej trasy podziemnej. Linia posiada także węzeł przesiadkowy, połączony z linią czerwoną (52,1 km – najdłuższa na świecie linia metra autonomicznego).

Na trasie Metra Route 2020 znajduje się siedem stacji, w tym stacja przesiadkowa na linię czerwoną – Jabal Ali Station oraz stacje w miejscu World Expo.

Za integrację systemu metra odpowiedzialna była spółka Alstom. Firma wyprodukowała także dla sieci 50 pociągów Metropolis. Pociągi powstały w Katowicach.

5-wagonowe składy mają 85,5 m długości i pomieszczą jednorazowo 696 pasażerów. Wewnątrz zastosowano szerokie przejścia, drzwi i duże okna. Metro podzielone zostało na trzy klasy: Silver, Woman & Childern (dla kobiet i dzieci) oraz Gold. Pociągi wyposażone zostały w elektryczny układ hamulcowy, oświetlenie LED i wiele innych innowacyjnych systemów, zmniejszających zużycie energii, w tym Harmonic Energy Saver Optimizer (HESOP ™) firmy Alstom, który odzyskuje energię elektryczną wytwarzaną przez pociągi podczas hamowania.

Alstom dostarczył także systemy zasilania, sygnalizację, system automatycznej kontroli biletów. Przeprowadził również prace torowe.

Projekt jest wart łącznie 2,6 miliarda euro.

– Bardzo się cieszę, widząc nasze pociągi na nowej linii metra w Dubaju. Misją Alstom jest wspieranie przejścia na globalne, zrównoważone systemy transportowe, które są przyjazne dla środowiska, bezpieczne i wydajne. Alstom wdraża także społecznie odpowiedzialne rozwiązania transportowe. Otwarcie metra Dubai Route 2020 pokazuje zaangażowanie Dubaju i RTA w zapewnienie zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska mobilności. Projekt ten miał zniwelować korki na obszarach, które obsługuje, o około 15-20 proc. i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 15-20 proc. do 2025 r. – mówi Mama Sougoufara, dyrektor zarządzająca Alstom Middle East.

 

Alstom jest wieloletnim partnerem w dziedzinie rozwoju transportu i mobilności w Dubaju. Firma dostarczyła tramwaje w Dubaju, pierwszy w pełni zintegrowany system tramwajowy na Bliskim Wschodzie i pierwszą na świecie w 100 proc. wolną od sieci trakcyjnej linię. Została ona otwarta w listopadzie 2014 r. Alstom jest również odpowiedzialny za utrzymanie tramwaju w Dubaju przez okres 13 lat.

Dodaj komentarz