global Wydarzenia

MetrôRio maluje wagony i sprzeciwia się przemocy wobec kobiet [ZDJĘCIA]

MetrôRio zmieniło wygląd wagonu kobiecego – o jego estetykę zadbali znani lokalni artyści. W ten sposób spółka, wspólnie z Visa i sygnatariuszami UN Woman, włącza się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. W Rio deJaneiro kursuje 20 wagonów dla kobiet.

Do opracowania nowego wyglądu wagonów miejski przewoźnik zaprosił trzech znanych artystów. Stworzone ilustracje przedstawiają życie codzienne osób korzystających z transportu publicznego i ukazujące problem molestowania seksualnego.

Łącznie powstało 9 obrazów z podpisami Linoca Souza , Lune Carvalho i Jana Glatt. Artyści przypominają o kobiecej sile.

Jak tłumaczą przedstawiciele MetrôRio, w przypadku, gdy mężczyzna wsiądzie do wagonu kobiecego, natychmiast jest proszony o jego opuszczenie. W przypadku sprzeciwu, o zajściu informowane są służby bezpieczeństwa.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z projektu, ponieważ nie tylko niesie on ze sobą ważny przekaz, ale pozwala także lepiej oznakować wagony kobiece – wyjaśnia prezes z MetrôRio, Guilherme Ramalho.

 

Artyści i ich inspiracje 

Linoca Souza jest ilustratorką i artystką wizualną. W swoich produkcjach porusza tematy, które krzyżują się z kulturą Brazylii, płcią, synkretyzmem i etnicznością. Jej prace podziwiać można m.in. w IMS (Instituto Moreira Salles) i Adelinie – Cultural Institute. Jest również inicjatorką projektu „Muzeum na wakacjach”.

– Tworząc ilustracje myślę o sile brazylijskich kobiet – mówi. – O kobietach, które codziennie poruszając się środkami komunikacji miejskiej, które mają marzenia i pomysły – myślą o swoim życiu i możliwych ścieżkach rozwoju. Poszukuję różnorodności – w naszych kształtach i kolorach jesteśmy wyjątkowe, a przy tym silne. Takie akcje pokazują, jak ważna jest walka z przemocą wobec kobiet w transporcie publicznym. Pomagamy uświadamiać, że kobiece ciało należy szanować.

Lune Carvalho jest ilustratorką i projektantką. W swoich pracach pokazuje różnorodność ciał i tożsamości.

– Zainspirowały mnie kobiety transpłciowe, kobiety o ciemniejszym kolorze skóry – opisuje swoje prace Carvalho. – Dają siłę tym, którzy jej nie mają. Każda ilustrowana przeze mnie kobieta ma w swojej historii coś wyjątkowego.

 

Trzecią artystką jest Jana Glatt, artystka – grafik z Rio de Janeiro. Studiowała rysunek i ilustrację w Barcelonie i od dzieciństwa fascynuje się tworzeniem postaci, scenografii i kostiumów. W swojej karierze zdobyła kilka istotnych nagród – jej prace znalazły się w VI Iberoamerykańskim Katalogu Ilustracji, na wystawach w Guadalajarze (Meksyk) i Bolonii (Włochy). Ilustruje także książki dla dzieci.

Subscribe to our newsletter!

Dodaj komentarz