Tabor

Na terenie PKP SKM stanął nietypowy pomnik

Na terenie elektrowozowni Gdynia Cisowa powstał nietypowy pomnik. Fragment pojazdu EW58 został wbudowany w ścianę hali.

Oryginalny pomnik powstał w celu zachowania pamięci o pojazdach, które przez lata woziły pasażerów, a które powstały w latach 70 – tych we wrocławskim Pafawagu. Z eksploatacji te jednostki zostały wycofane kilka lat temu. Instalacja będzie stanowiła kolejną atrakcję dla zwiedzających. Seria EW58 powstała pierwotnie z przeznaczeniem do ruchu w Warszawskim Węźle Kolejowym, jednakże wszystkie pojazdy tej serii zostały przekazane do trójmiejskiego przewoźnika.

Początkowo kolejarze nazywali te pojazdy UFO. Początkowo zespoły tej serii malowano na pomarańczowo z poziomym kremowym pasem wzdłuż całego pudła. Podczas kolejnych napraw rewizyjnych kolor kremowy zmieniał się, osiągając czasem barwę żółtą. W maju 2000 r. wprowadzono nowy schemat malowania – żółto-czerwono- czarne barwy. W 2010 roku planowano zmodernizować te pojazdy, ale wycofano się z pomysłu. Na początku 2011 r. w trójmiejskiej SKM jeździło siedem sztuk EW58.

Jednostki cechowała duża liczba drzwi i niewielki odstęp od peronu, duże przyspieszenie oraz jednocześnie wysoka energochłonność i znaczna awaryjność wynikająca z zastosowania nowych, jak na tamte czasy, rozwiązań technicznych.

RK

Materiał ukazał się w Raporcie Kolejowym 4/2017

Dodaj komentarz