Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK doszkala instruktorów nauki jazdy

W Słupsku odbyły się kolejne, 47. warsztaty eksperckie zorganizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów. Z tego typu działań, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, skorzystało już ponad tysiąc instruktorów w całej Polsce.

Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy. (fot. Tomasz Iwański / PKP PLK)
Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy. (fot. Tomasz Iwański / PKP PLK)

Warsztaty eksperckie to jedno z działań kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, których celem jest eliminowanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych.

Na spotkaniu, z udziałem kolejowego eksperta, przedstawiono zasady bezpieczeństwa na przejazdach. Przypominano o wykorzystywaniu informacji z Żółtej Naklejki PLK – dodatkowego oznaczenia przejazdów. Na zakończenie, po serii pytań i wyjaśnień, każdy uczestnik warsztatów otrzymał materiały dydaktyczne, pomocne w szkoleniu przyszłych kierowców.

– Wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Dlatego konsekwentnie prowadzimy warsztaty i rozmawiamy o bezpieczeństwie. Instruktorzy są Ambasadorami Bezpieczeństwa. Uczą przyszłych kierowców odpowiedzialnych zachowań. Chcemy, aby każdy – kto uzyskuje prawo jazdy – miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych – o prowadzonej kampanii powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.a

 

Na terenie województwa pomorskiego jest 588 przejazdów kolejowo-drogowych i bezpiecznych przejść dla pieszych na poziomie szyn. To ok. 5% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczne przekraczanie torów.

99% zdarzeń na przejazdach powstaje w wyniku nieostrożnego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek, to najczęstsze przyczyny tragedii.

W I kwartale 2022 r. na przejazdach i przejściach w poziomie szyn doszło do 41 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 4 zostały ciężko ranne.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa informują o właściwych zrachowaniach na terenach kolejowych

O kolejnej odsłonie kampanii społecznej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. „Bezpieczny Przejazd”, w której właściwe zachowanie w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych promują Ambasadorzy Bezpieczeństwa pisaliśmy TUTAJ.

Pośpiech, nieuwaga i brawura zbyt często skłaniają do nierozważnych zachowań. „Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to przesłanie może ocalić zdrowie i życie dziesiątek osób. Głos rozsądku Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa, przypominający o właściwym zachowaniu, wpływa na nasze decyzje.

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa uczą zasad bezpieczeństwa na torach. Zachęcają również do rozważnego zachowania na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy. Wystarczy znać i promować zasady bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych oraz dbać o ich stosowanie.

Żółta Naklejka PLK to szybsza pomoc

W sytuacji zagrożenia skorzystanie z Żółtej Naklejki PLK pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Żółte Naklejki są na wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Są na nich następujące informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z dziewięciu cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.

Jak prawidłowo skorzystać z Żółtych Naklejek?

Jeśli samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu. W przypadku sytuacji, kiedy już doszło do wypadku i trzeba ratować czyjeś życie, a także kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz