Pasażer

Pociągami PKP Intercity pojedziemy tylko z rezerwacją miejsc

Od kilku tygodni, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo podróżnych, PKP Intercity umożliwia zakup biletów na 50 proc. miejsc po to, aby pasażerowie mogli zajmować najwyżej co drugie miejsce siedzące, zachowując odstęp. Aby ułatwić, a zarazem umożliwić podróż jak największej liczbie osób zainteresowanych danym połączeniem, przewoźnik wprowadza obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów i uruchamia nową funkcjonalność. Zmiany zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2020 roku.

Obowiązkowa rezerwacja miejsc będzie wymagana od 4 czerwca br. we wszystkich kategoriach pociągów: Twoich Liniach Kolejowych (TLK), InterCity (IC), Express InterCity (EIC) oraz tak jak do tej pory, Express InterCity Premium (EIP). Bilety jednorazowe będą wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletem okresowym będzie wymagane posiadanie także rezerwacji miejsca na konkretne połączenie.

Obecnie w każdym pociągu zajęte może być najwyżej co drugie miejsce siedzące. Dlatego w ostatnim czasie apelowaliśmy o pobieranie rezerwacji miejsc do biletów okresowych oraz kupowanie biletów z wyprzedzeniem, aby zapewnić bezpieczną podróż jak największej liczbie osób zainteresowanych danym pociągiem. Wiele osób zareagowało pozytywnie na zmiany i pobiera rezerwację miejsc, co pozwala nam efektywnie dostosować długość składu do przewidywanego zapotrzebowania. Jednak cały czas występują sytuacje, gdy zasady te nie są przestrzegane np. pasażerowie pobierają miejscówki na kilka różnych pociągów tego samego dnia, po czym korzystają tylko jednej z nich, a reszta miejsc jest sztucznie blokowana, przez co nie mogą z nich skorzystać inni pasażerowie – tłumaczy Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Aby zmniejszyć skalę sytuacji tego typu, rezerwacja miejsca do biletów okresowych będzie kosztować symboliczną złotówkę. Rezerwacje będzie można nabyć w kasach biletowych, a także poprzez stronę internetową intercity.pl. Co ważne, również od 4 czerwca br. PKP Intercity wprowadza nową funkcjonalność – poprzez stronę internetową można będzie nabyć rezerwację miejsca także na bilety kupione w innych kanałach sprzedaży.

Jeśli na stacji nie ma kasy biletowej lub jest ona nieczynna, podróżni  powinni zgłosić się do konduktora już na peronie, jeszcze przed wejściem do pociągu. Jeśli będą wolne miejsca w pociągu, konduktor sprzeda pasażerowi rezerwację miejsca. W przypadku, gdy na stacji dostępna jest kasa biletowa, podróżny powinien nabyć w niej kupić bilet jednorazowy lub rezerwację miejsca przed rozpoczęciem podróży. Gdy na stacji czynna jest kasa, zakup biletu u konduktora jest niemożliwy (bez względu na kategorię pociągu), a przebywanie na podkładzie bez ważnego biletu oznacza konieczność zapłaty zarówno należności za przejazd jak i opłaty dodatkowej.

Posiadacze  biletów okresowych zakupionych do 3 czerwca br. włącznie, czyli przed wejściem zmian w życie, będą mogli zwrócić te bilety w odstępstwie od terminów przewidzianych na ich zwrot. Wysokość zwrotu środków będzie dokonywana proporcjonalnie do liczby niewykorzystanych dni i bez potrącenia odstępnego. Pasażerowie posiadający bilety okresowe kupione do 3 czerwca br. włącznie, którzy nadal będą z tych biletów korzystać, będą mogli wystąpić o zwrot należności za nabywane za symboliczną złotówkę obowiązkowe miejscówki po zakończeniu okresu ważności biletu okresowego lub zakończeniu ograniczeń związanych limitowaniem liczby miejsc w pociągach.

Dodaj komentarz