Pasażer Polregio

POLREGIO zaprasza na wycieczkę po ziemi lubuskiej

Wakacje powoli dobiegają końca. Warto więc wykorzystać ostatnie wolne dni, by poznać najbliższą okolicę lub wybrać się w podróż do odleglejszych zakątków kraju. Dzięki połączeniom POLREGIO do wielu regionów Polski dojedziemy pociągiem.

Fot. Krzysztof Pawlak

W ostatniej już odsłonie cyklu „Pocztówek z wakacji” przewoźnik odkrywa najbardziej ekscytujące walory ziemi lubuskiej, jak potocznie nazywane jest województwo lubuskie. Zachodnia Polska to obszar, który wytrawny podróżnik może odkrywać wciąż na nowo. A czego na pewno nie można przegapić? Poniższej przedstawiamy ranking największych atrakcji regionu zwłaszcza dla miłośników rowerów, a w nim: urokliwe tereny przyrodnicze, piękne zabytki i wiele innych atrakcji turystycznych.

Park Ujście Warty

Zestawienie otwiera malowniczy obszar o powierzchni 8074 hektarów obejmujący rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry. Park założony został w 2001 roku w celu ochrony unikatowych terenów podmokłych, rozległych łąk, pastwisk oraz trzęsawisk, które są jedną z najważniejszych w Polsce i całej Europie ostoją ptaków wodnych i błotnych – nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska i w trakcie migracji. To doskonałe miejsce do obserwacji gatunków takich jak m.in. derkacz, wodniczka, rycyk, żuraw, bączek czy rybitwa czarna. Niekiedy, w ciągu jednego dnia odnotowywano tu 250 tys. ptaków! Ponadto w parku stwierdzono istnienie 39 gatunków ssaków, 35 gatunków ryb i 500 gatunków roślin. Ujście Warty należy do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 skupiającej obszary o najcenniejszych i najbardziej reprezentatywnych walorach przyrodniczych dla naszego kontynentu. Najbliższy przystanek pociągów POLREGIO znajduje się w graniczącym z Parkiem Kostrzynie nad Odrą.

Międzyrzecki Rejon Umocnieniowy

Imponujący system umocnień dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy stworzony został przez Niemców w latach 1934–1944. Zlokalizowana nieopodal Międzyrzecza kompozycja rozciąga się na przestrzeni ponad 80 kilometrów pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą i oferuje unikatowe obiekty militarne oraz największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. Labirynty tuneli, hal i dworców kolejowych, wybudowanych kilkadziesiąt metrów pod ziemią, fascynują nowatorskimi, jak na tamte czasy, rozwiązaniami technicznymi oraz swoim rozmachem – szacuje się, że korytarze mają niemal 35 kilometrów długości! Ale to nie wszystko. Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są również największym i najważniejszym zimowiskiem nietoperzy w Środkowej Europie. Co roku zimuje tam nawet do 30 000 osobników należących do 12 gatunków. Ruch turystyczny na terenie fortyfikacji trwa cały rok, a zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodników. Pociągi POLREGIO zatrzymują się na stacji Międzyrzecz, oddalonej o 15 kilometrów od Międzyrzecza.

Łagów

Łagów, do którego dostać się można bezpośrednio (w soboty, do 12 września) pociągiem POLREGIO, nazywany jest nieprzypadkowo perłą województwa lubuskiego. Niewielka, ale za to bardzo urokliwa i do tego malowniczo położona pomiędzy jeziorami – Łagowskim i Trześniowskim – miejscowość przyciąga wielu turystów z kraju i zagranicy. Najcenniejszym zabytkiem Łagowa jest bez wątpienia jego zachowana architektura, na czele z wznoszącym się ponad innymi zabudowaniami zamkiem Joanitów. Średniowieczna warownia obecnie mieści hotel i restaurację, ale wieża zamkowa udostępniona jest do zwiedzania, oferując przepiękny widok na łagowskie jeziora i lasy. Łagów to wspaniałe miejsce na wypoczynek, zarówno leniwy, jak i aktywny. Liczne szlaki piesze i rowerowe czy możliwość uprawiania sportów wodnych (w tym nurkowania) sprawia, że ciężko się tu nudzić! A wszystko to, w okolicznościach pięknej i naturalnej przyrody.

Dodaj komentarz