Wydarzenia

Porozumienia z samorządami na linii do Jarocina podpisane

W środę 25 listopada samorządowcy podpisali zdalnie porozumienia „o podjęciu wspólnych działań zmierzających do uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej” na linii z Poznania do Jarocina. Poprzednie porozumienie dla tej linii było zawarte na okres trzech lat, dokumenty dzisiaj podpisane również obowiązywać będą przez taki czas.

Fot. commons.wikimedia.org

Uczestnicy wirtualnego spotkania podpisywali dokumenty w miejscach urzędowania. Z ich biurami nawiązane było bezpośrednie połączenie audiowizualne. Wizerunki samorządowców były widoczne na wyświetlonym ekranie. Po podpisaniu dokumentów uczestnicy spotkania prezentowali podpisy złożone pod porozumieniami.

Linia do Jarocina jest linią o największym wykorzystaniu przez podróżnych spośród wszystkich linii wychodzących z Poznania. W ciągu doby na tej linii kursują 24 pary pociągów. – Samorządom położonym wzdłuż tej linii chciałbym podziękować za trzy lata współpracy i podkreślić, że była ona zgodna i harmonijna. Chciałbym zaznaczyć bardzo ważną rolę, jaką w projekcie Poznańska Kolej Metropolitalna spełniają samorządy – Miasto Poznań i Powiat Poznański. One partycypują w kosztach utrzymania wszystkich 9 linii kolejowych, ponieważ wszystkie trasy kolejowe przebiegają przez Poznań. To dla nich duże obciążenie finansowe – zwrócił uwagę Marszałek Wojciech Jankowiak.

– Projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, który razem realizujemy jest unikatowy w skali kraju – podkreślił Mariusz Wiśniewski Zastępca Prezydenta Miasta poznania.

 

– Realizując projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców. Mamy opracowaną strategię, zapytaliśmy mieszkańców powiatu co dla nich jest najistotniejsze i usłyszeliśmy, że najpilniejszą potrzebą jest stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej. Chcemy te oczekiwania mieszkańców spełnić – mówił Tomasz Łubiński Wicestarosta Poznański.

Tadeusz Czajka, Wiceprezes Zarządu stowarzyszenia Metropolia Poznań zwrócił uwagę na zasadnicze znaczenia sprawnego transportu dla rozwoju regionu. – Szybka możliwość przemieszczania się jest niezbędna dla kontynuacji rozwoju naszego regionu. W takich chwilach zauważa się, jak ważna jest zgodna współpraca samorządowców. To przynosi pozytywne efekty, które przekładają się na korzyści dla mieszkańców – powiedział.

Dokumenty podpisali: Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Mariusz Wiśniewski – Wiceprezydent Poznania, Tomasz Łubiński – Wicestarosta Poznański, Tadeusz Czajka Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań (Wójt Tarnowa Podgórnego) oraz przedstawiciele samorządów (gmin i powiatów) położonych wzdłuż linii PoznańJarocin. Spotkanie prowadził Bogdan Frąckowiak, Pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań ds. Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Już na siedmiu, z dziewięciu linii Poznańskiego Węzła Kolejowego, funkcjonują połączenia kolejowe w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Są to linie z Poznania (i z powrotem) do Gniezna, Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Rogoźna, Wągrowca, Wrześni. Od stycznia 2021 roku w ramach systemu funkcjonować będzie połączenie na ósmej już linii, z Poznania do Kościana. Do uruchomienia w przyszłości zostanie połączenie na linii Poznań-Wronki. Stanie się to po zakończeniu remontu, który trwa obecnie na tej linii (linia nr 351 PoznańSzczecin).

Informacja prasowa

Paweł Napieralski
Stowarzyszenie Metropolia Poznań

Dodaj komentarz