Inwestycje Wydarzenia

Rusza nabór wniosków od samorządów do rządowego programu „Kolej Plus”

Fot. Ministerstwo Infrastruktury / Twitter

Rusza nabór wniosków od samorządów do rządowego programu „Kolej Plus”. Informację tę przekazał w trakcie konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Program „Kolej Plus” skierowany jest do milionów Polaków, którzy mieszkają w miejscowościach, gdzie nie ma dostępu do infrastruktury kolejowej – przypomniał minister Adamczyk.

 

Rządowy program „Kolej Plus” ma przywrócić do użytku nieczynne linie kolejowe, zapobiec likwidowaniu infrastruktury kolejowej i poprawić komunikację kolejową w regionach. Nowa ustawa KP przyjęta została na początku 2020 r. Teraz rozpoczął się nabór wniosków od samorządów lokalnych. To one wskażą, które trasy kolejowe powinny zostać ich zdaniem odnowione lub przywrócone do eksploatacji.

Nowelizacja przepisów ma zatrzymać degradację infrastruktury kolejowej na poziomie lokalnym i regionalnym. Zmiany mają pomóc przywrócić do dawnej świetności te linie, które dawniej zostały wyłączone z eksploatacji. Możliwe jest też przekazywanie tras do nieodpłatnego korzystania przez samorządy.

„Kolej Plus” pozwala na kontynuowanie przewozów kolejowych na styku województw – na odległość 30 km poza granice województwa. Do tej pory było to możliwe do najbliższej stacji.

Kolej to ekologiczny transport – zaznaczał minister Adamczyk. – Polityka likwidacji linii kolejowych lat 90. i początku XXI wieku była nieodpowiedzialna. Odpowiedzią na wyzwania komunikacyjne jest właśnie program „Kolej Plus”. To element walki rządu Prawa i Sprawiedliwości z wykluczeniem komunikacyjnym.

 

Jak podkreślał minister, KP to Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. To program budowy i odbudowy linii kolejowych w całym kraju.

Warunki naboru

Ogłoszony przez PLK nabór składa się z dwóch etapów. W pierwszym – przez okres 90 dni – przyjmowane będą od jednostek samorządu terytorialnego w formie formularza, zgłoszenia projektu, pomysły inwestycyjne. Następnie zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do etapu drugiego. W etapie drugim samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. deklarują sprawne przeprowadzenie naboru projektów do Programu Kolej Plus. Wykorzystamy nasze doświadczenie i potencjał do budowy i odbudowy linii kolejowych w celu likwidacji wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców Polski – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Do 2028 r. na program “Kolej Plus” rząd przeznaczy 6,5 mld zł.

W życie wchodzi ustawa “Kolej Plus”. Jakie zmiany przyniesie?

Kolej PLUS

Dodaj komentarz