Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Spełnij marzenie z dzieciństwa! Zostań maszynistą

Kolej pamięta się jeszcze z dzieciństwa. Pierwsza zabawa ciuchcią rozłożoną na dywanie. Pierwsze marzenie, żeby w firmowej czapce z daszkiem poprowadzić swój pociąg. Pierwsze wspomnienie prawdziwego składu, mknącego po torach z zawrotną prędkością. Dowożącego do szkoły, pracy, na wakacje, na grille, na spotkania z przyjaciółmi.

Fot. Bartek Banaszak
Fot. Bartek Banaszak

Na kolei nic dzieje się bez ludzi. Najważniejsi są pasażerowie i Ci, którzy prowadzą pociągi. To maszynistki i maszyniści – darzeni szacunkiem w środowisku specjaliści w swoim fachu. To dzięki nim każdego dnia tysiące warszawiaków i warszawianek dociera bezpiecznie i wygodnie do celu.

Szybka Kolej Miejska od 2021 roku organizuje kursy na licencję maszynisty, aby pozyskać najlepsze kandydatki i najlepszych kandydatów, którzy w przyszłości m.in. usiądą za sterami nowoczesnych, czerwono kremowych Impulsów 2 – to 21 pojazdów, które SKM otrzyma od Newagu, w ramach największego kontraktu w swojej historii (dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020).

Czym jest taki kurs? Przypomina trochę ten na prawo jazdy, ale oczywiście różni się w szczegółach. Prowadzą go doświadczeni instruktorzy. Podczas 300 godzin uczestnik chłonie wiedzę od podstaw dot. branży kolejowej do szczegółów budowy pojazdów. Kurs kończy test, którego pozytywny wynik pozwala złożyć wniosek Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o wydanie licencji maszynisty. W kolejnym etapie wybiera się już pracodawcę, np. SKM (do czego zachęcamy) i podczas zajęć na kursie na świadectwo maszynisty uczy się m.in. techniki jazdy, a następnie jeździ (ponad 1000 godzin) pod nadzorem doświadczonego maszynisty – patrona. Na koniec każdego czeka jeszcze jeden egzamin – z teorii i z praktyki prowadzenia pojazdów kolejowych. Zaliczenie daje możliwość uzyskania upragnionego świadectwa, w sam raz na start pracy u wybranego przewoźnika.

SKM zaprasza na rozpoczynający się 27 sierpnia 2022 roku kurs na licencję maszynisty. Od kilku lat w tym dotychczas typowo męskim zawodzie zaczęły pojawiać się również kobiety. Niektóre z nich kontynuowały rodzinne tradycje kolejarskie, inne z odwagą wkraczały w ten nowy, nieznany dla nich obszar. Obecnie u większości przewoźników pasażerskich i niektórych towarowych pracuje już co najmniej kilka kobiet, a kolejne zdobywają szlify na licznych kursach zarówno na licencję, jak i świadectwo maszynisty.  Zapisy trwają do 14 sierpnia.

Dodaj komentarz