Wydarzenia

UTK oddał hołd kolejarzom poległym podczas II wojny światowej

Delegacja Urzędu Transportu Kolejowego uczciła pamięć polskich kolejarzy, jednych z pierwszych ofiar wojny, którzy na stacji w Szymankowie (k. Tczewa) zatrzymali niemiecki pociąg pancerny. W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej złożyli wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Fot. UTK

W imieniu Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i pracowników urzędu kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyła delegacja, na czele której stali Kamil Wilde, Wiceprezes UTK oraz Małgorzata Kalata, Dyrektor Generalna.

W czasie II wojny światowej bohaterstwem wykazało się wielu Polaków. Nie należy zapominać, że już w pierwszym dniu wojny pracownicy kolei stali się celem niemieckiego ataku. Śledztwo w sprawie zabójstwa w Szymankowie prowadził Instytut Pamięci Narodowej. Ustalono, że „w dniu 1 września 1939 r. około godz. 4 rano uzbrojeni funkcjonariusze niemieckiej policji i SA-mani zaatakowali budynki dworcowe i mieszkania Polaków. Pokrzywdzeni […] zastrzeleni zostali na posterunkach pracy lub w swoich mieszkaniach. Wśród zabitych były dwie kobiety, w tym jedna w zaawansowanej ciąży.” Śledztwo zostało zakończone postanowieniem o umorzeniu wobec śmierci ustalonych sprawców.

Dodaj komentarz