Pasażer

Wspólny Bilet Samorządowy: nowatorskie podejście, współpraca i integracja

Dzięki porozumieniu kolei regionalnych od 1 sierpnia br. pasażerowie mogą korzystać ze Wspólnego Biletu Samorządowego.

Bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach uruchamianych przez: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie oraz Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Wspólny Bilet Samorządowy jest pierwszą tego typu ofertą kolejową w Polsce. O to, jak będzie funkcjonował, kto może z niego skorzystać i w jaką stronę będzie się rozwijała ta inicjatywa, zapytaliśmy poszczególnych przewoźników samorządowych. Integracja przewoźników kolejowych – Wspólny Bilet Samorządowy to pierwszy krok w stronę zacieśnienia współpracy między przewoźnikami, ale też stworzenia wygodnej i atrakcyjnej cenowo oferty dla pasażerów – powiedział nam Robert Stępień, Prezes Kolei Mazowieckich. – Warto pamiętać, że koleje samorządowe to niekwestionowany lider wśród przewoźników kolejowych.

W ubiegłym roku przewiozły ponad 133 mln pasażerów, co stanowiło 46 proc. liczby wszystkich podróżujących pociągami w Polsce. Na pewno byłoby jeszcze lepiej i transport publiczny byłby bardziej konkurencyjny, gdyby pasażer mógł korzystać z niego na podstawie jednego biletu u wszystkich pasażerskich przewoźników kolejowych. Z tą właśnie myślą powstała oferta Wspólnego Biletu Samorządowego.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie oferty taryfowej powinno wiązać się ze stworzeniem kompleksowej oferty przewozowej uwzględniającej – tam, gdzie to możliwe – przesiadki między różnymi przewoźnikami. Myślę, że to kolejny krok w rozwoju oferty Wspólnego Biletu Samorządowego. Konieczność dalszego udoskonalania oferty oraz rozwijania współpracy, m.in. z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, mówił także Janusz Malinowski, Prezes Zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. – Wspólny Bilet Samorządowy to dobry krok w kierunku integracji przewoźników kolejowych – podkreślił Malinowski. – Jeden bilet na pociągi ośmiu przewoźników ułatwi podróżowanie pasażerom po 62 liniach kolejowych w dwunastu województwach, w tym również województwie łódzkim. Jest to oferta pilotażowa, którą z pewnością będziemy chcieli rozwijać. Mając świadomość oczekiwań pasażerów, dla których idealnym rozwiązaniem jest jeden bilet na pociągi wszystkich przewoźników w Polsce, jesteśmy gotowi również do współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa w ramach projektu rządowego.

Czekamy na przedstawienie jego założeń. – Obecnie jest to pierwsza odsłona tego biletu – dodał Michał Wawrzaszek, Rzecznik prasowy Kolei Śląskich – na to czy i jak będzie on rozbudowywany z pewnością wpłyną opinie samych pasażerów. Będziemy czytać komentarze w Internecie, wsłuchiwać się w uwagi naszych podróżnych i analizować wszystkie informacje, które do nas będą docierać. Na tej podstawie będziemy się starać rozbudowywać ofertę. Jedyna taka oferta Do kogo skierowany jest Wspólny Bilet Samorządowy? Na to pytanie odpowiedział nam Ryszard Rębilas, Wiceprezes Zarządu Kolei Małopolskich. – Wspólny Bilet Samorządowy jest skierowany do wszystkich osób, które podróżują po Polsce kolejami samorządowymi – tłumaczył Rębilas. – Ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze większego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami. To swego rodzaju pilotaż, na bazie zebranych opinii i doświadczeń oferta będzie w miarę możliwości modyfikowana . – Dzięki tej ofercie – dodał Michał Panfil p.o. Prezesa Zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej – pasażer może przy dobrym rozplanowaniu podróży zwiedzić kilka miast w ciągu jednego dnia, na dość długim odcinku. Bowiem bilet ten umożliwia wielokrotne wsiadanie i wysiadanie z pociągów – w ciągu jednej doby.

Dodaj komentarz