Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Zabytkowa lokomotywa wróciła na ziemię chrzanowską [ZDJĘCIA]

Wyprodukowana w latach 60′ w chrzanowskim FABLOK-u przez lata pracowała w cukrowni w Tucznie. Przed „przerobieniem na żyletki” uratował ją Konrad Szarek, prezes firmy TOR-BUD z Trzebini. 23 czerwca odrestaurowana w każdym detalu zabytkowa lokomotywa SM03 wróciła oficjalnie na ziemię chrzanowską, gdzie każdy będzie mógł ją podziwiać.

 – Na jednym z portali internetowych wypatrzyłem w grudniu przeznaczoną na złom lokomotywę SM03-620. Postanowiłem, że ją uratujemy i odremontujemy, a potem zaprezentujemy lokalnej społeczności. Jestem lokalnym patriotą, od lat związanym z branżą kolejową – od razu w głowie pojawił się pomysł postawienia lokomotywy przed wjazdem do siedziby firmy, aby każdy przejeżdżający drogą powiatową mógł się zatrzymać i podziwiać nasze lokalne „cudeńko” – wyjaśnia Konrad Szarek, pasjonat kolei i prezes trzebińskiego przedsiębiorstwa TOR-BUD.

 

Spalinowóz SM03 to jedna z bardziej popularnych lokomotyw produkowanych w latach 1959-69 w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce FABLOK w Chrzanowie. Uratowany egzemplarz identyfikowany jest numerem bocznym 620. Odrestaurowanie lokomotywy trwało ponad dwa miesiące – zadania podjęła się firma Mag-Train z Chrzanowa.

– Jako TOR-BUD współpracujemy z wieloma firmami branży kolejowej, więc nie miałem wątpliwości, że remont najlepiej wykona zaprzyjaźniona firma Mag-Train, której siedziba znajduje się w halach dawnego FABLOK-u. I tak oto historia zatoczyła koło – lokomotywa wyprodukowana w Chrzanowie, została w tym samym miejscu odrestaurowana, a dziś mogą ją podziwiać mieszkańcy Trzebini, Chrzanowa i okolicznych miejscowości – tłumaczy prezes Szarek.

 

To nie jedyny lokalny akcent związany z inicjatywą cenionego przedsiębiorstwa. Lokomotywa została usadowiona na tle wyjątkowego muralu, przedstawiającego pobliską stację kolejową w Trzebini-Sierszy, a na ścianie obok powstała mini street-galeria z historycznymi reprodukcjami części miasta, w której dziś znajduje się siedziba firmy TOR-BUD. Autorem muralu i galerii jest lokalny artysta i fotograf Jakub Kaja.

– Trzebinia od lat słynie z kreatywnych i pomysłowych firm, które podbijają polskie i zagraniczne rynki. Jestem dumny, że coraz więcej lokalnych przedsiębiorców identyfikuje się również jako lokalni patrioci i działa na rzecz naszej gminy. TOR-BUD to przykład tego rodzinnego przedsiębiorstwa, które zawsze chętnie angażuje się w najróżniejsze działania, a dzięki ich solidności i otwartości marka „Trzebini” promowana jest w całej Polsce – powiedział podczas prezentacji lokomotywy Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

 

Lokomotywa SM03 została usadowiona na ogólnodostępnym skwerze przed siedzibą firmy Tor-Bud przy ul. Lipcowej 70 w Trzebini. Każdy chętny może przyjechać o dowolnej godzinie i zobaczyć odrestaurowaną w każdym detalu lokomotywę.

***
TOR-BUD Sp. z o.o. sp. k. z Trzebini to działająca od 1989 r. rodzinna firma założona przez Józefa Szarka o stuprocentowym polskim kapitale. Od początku działalności firma koncentruje się na świadczeniu usług z branży kolejowej – przede wszystkim przede wszystkim budowie, remoncie i bieżącym utrzymaniu zakładowych bocznic kolejowych oraz linii. Dziś zakres ofertowy firmy jest znacznie szerszy, a cenionym przez partnerów przedsiębiorstwem kieruje syn założyciela, Konrad Szarek. Firma współpracuje z liderami polskiego biznesu z sektora prywatnego jak i spółkami zarządzanymi przez Skarb Państwa. Odbiorcami usług są cementownie, zakłady chemiczne, huty, gazoporty, rafinerie grupy Orlen i kopalnie grupy Tauron. TOR-BUD został wyróżniony tytułem „Diamentu Forbesa 2020″ przyznawanego najdynamiczniej rozwijającym się firmom w Polsce.  

Dodaj komentarz