Raport z Polski Wydarzenia

Związek Polaków w Niemczech patronem dworca Opole Główne

Warszawa Centralna, Kraków Główny, Białystok, Ciechanów i Mława – to tylko kilka dworców kolejowych, które w ostatnich latach zyskały patronów. Dziś dołączyło do nich Opole Główne.

Związek Polaków w Niemczech patronem dworca Opole Główne (fot. PKP S.A.)
Związek Polaków w Niemczech patronem dworca Opole Główne (fot. PKP S.A.)

Dworzec kolejowy Opole Główne otrzymał imię Związku Polaków w Niemczech, który w 2022 roku obchodzi setną rocznicę swojego powstania. Pomysłodawcą, a także inicjatorem nadania opolskiemu dworcowi imienia był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski, a samą ideę wsparł Związek Polaków w Niemczech. Uroczystość nadania imienia odbyła się na dworcu, gdzie odsłonięto także tablicę pamiątkową. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pn. „Mocą tej słuszności”, przygotowana w ramach obchodów stulecia działalności Związku przez Archiwum Państwowe w Opolu, przy zaangażowaniu Miasta Opole. W uroczystości wzięli udział m.in. dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.

ZP w Niemczech a Opole

Związek Polaków w Niemczech rozpoczął swoją działalność w Opolu w 1922 roku. To właśnie na ziemiach nazwanych Śląskiem Opolskim, na zachodzie Górnego Śląska, mieściła się siedziba pierwszej dzielnicy organizacyjnej Związku. W Opolu powstały także Dom Polski oraz liczne organizacje pielęgnujące tożsamość narodową i walczące o przetrwanie polskości. Związek Polaków w Niemczech od lat czynnie przyczynia się do reprezentowania Polaków w RFN. Do integracji w kraju zamieszkania oraz do rozwoju polskiego szkolnictwa, stowarzyszeń zawodowych oraz życia kulturalno-społecznego Polaków w Niemczech.

– Spotykamy się dziś w związku ze szczególnym jubileuszem. W 2022 roku Związek Polaków w Niemczech obchodzi setną rocznicę swojego istnienia. To doskonały moment, by podkreślić, jak bardzo cenimy poświęcenie osób, które przez 100 lat działalności Związku wspierały Polskę. Nadanie imienia Związku dworcowi w Opolu jest wyrazem naszego szacunku dla pracy i pamięci wszystkich zaangażowanych w dbałość o polskie dziedzictwo kulturowe – powiedział dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

 

Wydarzenie skomentował także prezes ZP w Niemczech.

Dworzec kolejowy Opole Główne, dzięki decyzji PKP S.A, otrzymał imię Związku Polaków w Niemczech. Od dziś nazywać się będzie Opole Główne im. Związku Polaków w Niemczech. Upamiętnia się w ten sposób setną rocznicę powstania ZPwN i utrwala pamięć o szczególnej roli Opolszczyzny w utrzymaniu polskości – mówi Józef Malinowski, prezes Związku Polaków w Niemczech.

 

Do historii nawiązał Maciej Małecki z MAP.

– Nasi rodacy ze Związku Polaków w Niemczech kochali Polskę, służyli Ojczyźnie. Za tę miłość często płacili życiem. Niemcy mordowali ich, wysyłali do obozów koncentracyjnych tylko dlatego, że byli Polakami. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamiętać o tych bohaterach, ale wychowywać młode pokolenia w oparciu o wartości, którymi się kierowali. Dla patriotów ze Związku Polaków bardzo ważne było hasło „Polska naszą Matką – nie wolno o Matce mówić źle”. Warto, żeby tę prawdę usłyszeli i wzięli sobie do serca niektórzy uczestnicy dzisiejszego życia politycznego. Nadanie dworcowi Opole Główne imienia Związku Polaków w Niemczech to godne upamiętnienie działalności tej organizacji. Siedziba jednego z oddziałów Związku tzw. Dzielnicy I mieściła się tu, w Opolu – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Opolski dworzec

Dworzec kolejowy Opole Główne to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Opola. Budowę budynków dworcowych zaplanowano w 1890 roku. Zaprojektowane zostały w stylu niemieckiego neorenesansu. Głównym projektantem był Paul Thoemer. Budowę rozpoczęto w 1898 roku, zaś zakończono w maju 1900 roku. W 2014 roku obiekt przeszedł kompleksową modernizację.

Dodaj komentarz