Raport z Polski Wydarzenia

ZZDR PKP świętował 30-lecie powstania [ZDJĘCIA]

Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP świętował 30-lecie powstania. Uroczyste obchody zorganizowane zostały w sobotę 17 lipca w Gdańsku. W ich trakcie przyznano odznaczenia „Zasłużony dla ZZDR PKP”.

Fot. Michał Ciechowski

Obchody 30-lecia ZZDR PKP rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele Rektorskim Ojców Karmelitów pw. św. Katarzyny w Gdańsku. Udział w niej wzięli przedstawiciele Związku, a także Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Transportu Kolejowego, prezesi spółek kolejowych, przedstawiciele samorządu województwa oraz poczty sztandarowe ZZDR PKP z całej Polski.

Życzenia dla Członków Związku przesłali również Prezydent RP Andrzej Duda oraz Premier RP Mateusz Morawiecki.

Druga część wydarzenia zorganizowana została w Auli Hotelu Mercure. W jej trakcie wrócono wspomnieniami do roku 1991, kiedy rodziła się idea powstania Związku. Wówczas należało do niego 46 dyżurnych ruchu z terenu Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. To właśnie ta grupa stworzyła Komitet Założycielski.

– Związek powstał w czasach trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej Przedsiębiorstwa Państwowego „Polskie Koleje Państwowe” – przypomniał Aleksander Motyka, Przewodniczący ZZDR PKP. –  Pierwszy Statut rodził się w trudnych warunkach, w pośpiechu. Pomimo, że wróżono nam krótki żywot, nie brakowało chętnych do wstąpienia w nasze szeregi i sukcesywnie zbierano deklaracje członkowskie. Dzięki tej pracy, w krótkim czasie  mogliśmy powiedzieć, że mamy pełny mandat do reprezentacji interesów dyżurnych ruchu, nastawniczych, dróżników, zwrotniczych i innych pracowników biorących udział w organizacji kolejowych procesów transportowych na całej sieci PKP. Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP to kilka tysięcy pracowników bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego w Polsce – podkreślał Motyka.

 

Dziś Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP jako reprezentacja ludzi najbardziej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu kolejowego, jest sygnatariuszem „Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, – inicjatywy Urzędu Transportu Kolejowego, Ministerstwa Infrastruktury, Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury.

– Pozostaliśmy przez całe 30 lat sobą. Pozostaliśmy związkowcami z prawdziwego zdarzenia – dodaje Przewodniczący. – Chyba jesteśmy jedynym związkiem, który postawił sobie obowiązek bycia działaczem związkowym i za to wam naprawdę dziękuję.

 

W podziękowaniu za ciężką, codzienną pracę, najbardziej zasłużonym Członkom Związku zostały przyznane odznaczenia HONOROWE „Zasłużony dla Transportu RP” i „Zasłużony dla Kolejnictwa”.

Dodaj komentarz