global Wydarzenia

440 mln dolarów na rozwój kolei w Egipcie

Bank Światowy zatwierdził pożyczkę w wysokości 440 milionów dolarów na wsparcie inicjatyw Egiptu w celu poprawy bezpieczeństwa i jakości usług na kolei. Całkowity koszt projektu „Poprawa i bezpieczeństwo kolei w Egipcie” (RISE) wynosi 681,1 mln USD, z czego 241,1 mln USD pokryją egipskie Koleje Państwowe (ENR).

Projekt ma na celu zmodernizowanie sygnalizacji na odcinku Kair-Giza-Beni Suef oraz zwiększenie wydajności i konkurencyjności ENR.

Egipska minister współpracy międzynarodowej dr Rania A Al-Mashat powiedziała:

– Obecnie bardziej niż kiedykolwiek istnieje ogromna potrzeba rozwoju zrównoważonej infrastruktury. Przedefiniowanie inteligentniejszych rozwiązań transportowych poprawia bezpieczeństwo, zwiększa mobilność, chroni środowisko oraz wzmacnia tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy.

 

 

– Ten projekt wspiera tempo reform i zapotrzebowanie na mobilność miejską i niezawodny transport publiczny, które są integralną częścią osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju do roku 2030 – dodała.

 

Nowo zatwierdzony projekt RISE jest kontynuacją Projektu Restrukturyzacji Kolei Krajowych Egiptu (ENRRP). Zakończony w zeszłym roku program koncentrował się na usprawnieniu systemu sygnalizacji odcinków Aleksandria-Kair i Beni Suef-Nag Hammadi.

Marina Wes, dyrektor krajowy Banku Światowego w Egipcie, Jemenie i Dżibuti o intencjach pożyczkodawcy:

– Operacja ta opiera się na dialogu politycznym Banku Światowego z Egiptem w sektorze transportu, w tym na ustaleniach instytucjonalnych i dotyczących zarządzania, a także na aspektach bezpieczeństwa i regulacyjnych. Jesteśmy chętni i zdeterminowani, aby nadal wspierać ten kluczowy sektor, który zapewnia kluczowe usługi, zwłaszcza obywatelom o niskich dochodach, pomagając zwiększyć dostęp do możliwości zatrudnienia i rynków.