W dniu 7 października H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. podpisała umowę z Województwem Lubelskim na dostawę czterech nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość kontraktu wynosi 192 371 404,68 zł brutto. To już druga w tym roku umowa poznańskiej Spółki na dostawę tego typu pojazdów, co potwierdza rosnącą pozycję H. Cegielski FPS na krajowym rynku producentów taboru kolejowego.

Zgodnie z zapisami kontraktu, nowe pojazdy zostaną przekazane Zamawiającemu najpóźniej do października 2029 roku. Ich wprowadzenie do eksploatacji znacząco zwiększy komfort podróży oraz efektywność przewozów pasażerskich w regionie lubelskim.

Każdy z zamówionych elektrycznych zespołów trakcyjnych będzie miał długość do 82 metrów i zapewni co najmniej 176 miejsc siedzących. Pociągi zostaną wyposażone w liczne udogodnienia dla pasażerów, w tym klimatyzację, dostęp do bezprzewodowego internetu (WiFi), system informacji pasażerskiej, miejsca na rowery oraz dwie toalety. Szczególną uwagę poświęcono również dostępności – pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.
Realizacja umowy wpisuje się w strategię modernizacji i rozwoju transportu publicznego w Województwie Lubelskim, zapewniając mieszkańcom regionu nowoczesne, ekologiczne i komfortowe środki komunikacji.