Aktualności Inwestycje

PKP Intercity rozbudowuje bazę na Grochowie. Prace nabierają tempa!

PKP Intercity zrobiło kolejny krok w realizacji jednej z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych przewoźnika. 29 kwietnia na bocznicy kolejowej Warszawa Grochów wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej lokomotywowni PKP Intercity, realizowanej przez konsorcjum firm TRAKCJA S.A. oraz DB Projekt Sp. z o.o. Inwestycja pozwoli sprawniej przygotowywać lokomotywy do codziennej obsługi połączeń i jest elementem szerszego programu modernizacji zapleczy technicznych spółki. W latach 2025 – 2030 PKP Intercity planuje przeznaczyć na rozwój infrastruktury kolejowej blisko 3,4 mld zł.

PKP INTERCITY

Inwestycja realizowana na terenie bocznicy kolejowej Warszawa Grochów obejmuje budowę lokomotywowni z urządzeniami i infrastrukturą towarzyszącą. Nowoczesna hala lokomotywowni będzie miała około 5500 m² powierzchni użytkowej. W ramach zadania powstanie także hala mycia lokomotyw, przebudowany zostanie budynek socjalny, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz stanowisko do diagnostyki taboru kolejowego, w tym do badania nacisku zestawów kołowych na szynę. W nowym obiekcie znajdzie się również specjalistyczne stanowisko umożliwiające przegląd elektrycznych zespołów trakcyjnych o długości do 153 metrów, a także zapadnia podtorowa o nośności do 10 ton, czyli urządzenie do wymiany kół, oraz stanowisko do pomiaru nacisku kół na szyny. Dodatkowo, hala mycia lokomotyw będzie przystosowana do całorocznego mycia pudeł i podwozi lokomotyw.

PKP INTERCITY

– Silna i nowoczesna kolej w Polsce potrzebuje nie tylko nowych pociągów, ale także zaplecza technicznego, które zapewnia ich sprawną i bezpieczną obsługę. Inwestycja na warszawskim Grochowie jest ważnym elementem szerszego programu modernizacji kolei i dobrze pokazuje, że budowa nowoczesnego systemu transportowego wymaga działań prowadzonych równolegle w wielu obszarach. To właśnie takie projekty wzmacniają niezawodność przewozów i umacniają rolę kolei jako coraz ważniejszego środka transportu w Polsce – podkreśla Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury.

 

PKP INTERCITY

– Budowa nowej lokomotywowni na warszawskim Grochowie to inwestycja, która realnie przełoży się na jeszcze sprawniejsze przygotowanie taboru do codziennej pracy. PKP Intercity konsekwentnie rozwija zaplecza techniczne w różnych częściach Polski, bo to właśnie one stanowią fundament niezawodnych i punktualnych przewozów. Wraz z rozwojem naszego parku taborowego rozwijamy także infrastrukturę, która pozwoli efektywnie obsługiwać coraz większą liczbę nowoczesnych pojazdów, poprawi warunki pracy i zwiększy możliwości naprawcze naszej firmy – mówi Janusz Malinowski, Prezes Zarządu PKP Intercity.

 

PKP INTERCITY

Inwestycje w zaplecze utrzymaniowe to jeden z fundamentów nowoczesnej kolei – to od ich jakości zależy sprawność codziennej eksploatacji i gotowość taboru do obsługi dynamicznie rosnącego ruchu pasażerskiego. Realizacja tego projektu to dla Trakcji kolejna okazja do stworzenia elementu infrastruktury kolejowej, który będzie pracować niezawodnie przez lata. Wykorzystujemy nasze doświadczenie i know-how, aby dostarczyć rozwiązania nowoczesne, trwałe, funkcjonalne i odpowiadające na przyszłe potrzeby przewoźnika.” – mówi Stefan Bekir Assanowicz, Prezes Zarządu Spółki Trakcja S.A.

 

Dodaj komentarz