global Tabor Wydarzenia

Alstom zaprezentował nowe pociągi metra dla Île-de-France Mobilités [ZDJĘCIA]

W Fabrique du Métro Société du Grand Paris odbyła się uroczysta prezentacja pociągów metra zaprojektowanych przez Alstom dla Île-de-France Mobilités. Najnowocześniejsze, bezzałogowe, automatyczne pociągi wyjadą na trasę linii 15, 16 i 17 metra Grand Paris Express.

Fot. materiały prasowe

Kontrakt na pociągi metra podpisany został dwa lata temu. Projekt pojazdów oparty został na najnowocześniejszych technologiach, zapewniając pasażerom nie tylko wysoką wydajność przejazdów, ale także komfort podróży.

Każdy wagon metra będzie miał 2,8 m szerokości, zaś w jednym 3-wagonowym składzie pomieści się ok. pół tysiąca osób. W wersji 6-wagonowej nawet tysiąc. Pojazdy osiągną prędkość operacyjną od 55 do 65 km/h, zaś maksymalną – 110 km/h. Za przyspieszenie i hamowanie odpowiadać będzie zautomatyzowany system jazdy, połączony ze skutecznym systemem zawieszenia.

Projekt jest efektem współpracy Île-de-France Mobilités, Société du Grand Paris, głównego wykonawcy Systra i agencji projektowej RCP Design Global z Alstom Design&Styling, które stworzyło koncepcję wnętrza uwzględniającą oczekiwania pasażerów odnośnie szybkiej i komfortowej podróży. Układ został zaprojektowany tak, aby wagony były zarówno pojemne, jak i wygodne.

Głównym atutem pojazdów jest przestrzeń oraz panoramiczna szyba. Plusem są także wygodne siedzenia – wyposażone w wysokie oparcia i oddzielające podłokietniki. Siedzenia zamontowane zostały na dwa sposoby – jako siedziska pojedyncze i pary siedzisk naprzeciwko siebie w układzie poprzecznym oraz w układzie wzdłużnym – w stylu ławek.