global Wydarzenia

Amerykanie kupią od Deutsche Bahn Grupę Arriva

Deutsche Bahn podpisał umowę sprzedaży Grupę Arriva amerykańskiej spółce I Squared Capital. Transakcja zakończyć się ma w 2024 r.

Fot. Autorstwa Bahnfrend - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89534957
Fot. Autorstwa Bahnfrend – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89534957

DB nabył brytyjską spółkę w roku 2010. Teraz niemiecki przewoźnik ogłosił zamiar sprzedaży Arrivy, by „umożliwić dalszy rozwój transportu kolejowego w Niemczech i skupić zasoby na swojej podstawowej działalności”. Zgodę na transakcję wydać musi Rada Nadzorcza DB oraz Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu Niemiec.

W ciągu ostatnich kilku lat Deutsche Bahn stabilizował działalność Arrivy na wielu rynkach. Duży wpływ na działalność grupy miała bowiem pandemia Covid-19. W roku 2022 zakończono sprzedaż oddziałów Arrivy w Szwecji i Portugali, a także Serbii, Danii i w Polsce (transport autobusowy).

Dr Levin Holle, Członek Zarządu ds. Finansów i Logistyki oraz Dyrektor Finansowy Deutsche Bahn AG podkreślił:

– Cieszymy się, że I Squared chce wspierać Arrivę w jej rozwoju. Spółka ma dobre perspektywy rozwoju w miarę postępu liberalizacji rynku europejskiego – mówił. – Strategicznym celem DB są rekordowe inwestycje w przyjazną dla środowiska kolej. Sprzedaż Arrivy spółce I Aquared zapewni nowe możliwości wsparcia jej potencjału, m.in. w zakresie przyszłej elektryfikacji flot europejskich.

 

I Squared ma szerokie doświadczenie w zapewnianiu niezbędnej infrastruktury, w tym transportu, logistyki, energii, mediów i infrastruktury cyfrowej na całym świecie. Firma jest wiodącym inwestorem w transporcie i logistyce oraz technologiach dekarbonizacji, posiadającym doświadczenie w inwestowaniu znacznego kapitału w przedsiębiorstwa w celu wspierania ich przejścia na zrównoważone, nowoczesne usługi użyteczności publicznej.

Transport odpowiada za około jedną piątą globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery – podkreśla Gautam Bhandari, globalny dyrektor ds. IT i partner zarządzający I Squared. – Trzy czwarte tej liczby pochodzi z transportu drogowego. Bardziej ekologiczny sektor transportu publicznego ma kluczowe znaczenie dla przejścia na infrastrukturę niskoemisyjną,

 

Strategia Arrivy dot. działalności niskoemisyjnej i dekarbonizacji floty jest zgodna ze strategią I Squared. Ta ma na celu rozwój i skalowanie aktywów za pomocą technologii przyspieszających transformację energetyczną.

– Będziemy inwestować w Arrivę, by wspierać jej rozwój, jako głównego europejskiego operatora autobusowego i kolejowego – dodaje Bhandari.

 

O sprzedaży Arriva Group mówił także Mike Cooper, dyrektor generalny AG.

– Widzimy przyszłość, w której ludzie pozostawią samochody w domu, na rzecz podróży koleją – podkreśla. – Wspominana transakcja to dla nas kolejny, ekscytujący etap, zapewniający korzyści naszym współpracownikom, pasażerom i wielu organizacjom odpowiedzialnym za transport pasażerski w Europie. Cieszymy się, że spółka I Squared zdecydowała się zapewnić firmie Arriva długoterminowy kapitał na inwestycje w innowacje transportowe, nasze aktywa i pracowników. Jesteśmy pewni, że Arriva i I Squared razem mogą odegrać kluczową rolę w dostarczaniu innowacyjnych i zrównoważonych ofert transportu publicznego w całej Europie.

 

Dodaj komentarz