global Wydarzenia

Arabia Saudyjska rozwinie sieć metra w Rijadzie

Do 2030 r. Arabia Saudyjska wybuduje 10 tys. km nowych torów – dla kolei i metra. Rozwój ten wspierać będzie firma Alstom –  światowy lider w transporcie kolejowym i zrównoważonej mobilności.

Kluczowym czynnikiem w projekcie transportowym jest redukcja śladu węglowego, zmniejszenie korków na drogach, stopniowa dekarbonizacja tranzytu kolejowego na Bliskim Wschodzie i poprawa życia mieszkańców.

Zgodnie z oczekiwaniami, do 2024 r. Arabia Saudyjska wyda 48 mld dolarów na projekty kolejowe w kraju. Jednym z głównych będzie Metro w Rijadzie – największy projekt jednofazowego systemu metra, jaki kiedykolwiek się rozpoczął.

Linie metra nr 4, 5 oraz 6 zbudowane zostały od podstaw przez firmę Alstom i jej partnerów w ramach konsorcjum FAST. W pełni zintegrowany system metra zapewnić ma poprawę komfortu podróży w całym mieście.

Alstom dostarczył także do Arabii Saudyjskiej 69 pociągów metra Metropolis oraz system sygnalizacji Urbalis. Jako lider w projekcie tworzenia proekologicznej kolei, Alstom wdrożył wysoce zaawansowane i innowacyjne rozwiązania HESOP (Harmonic Energy Saver). System ten odzyskuje energię generowaną przez pociągi w trakcie hamowania, co oprócz obniżenia kosztów operacyjnych, zmniejszy emisję dwutlenku węgla o około 3 miliony kilogramów i zmniejszy zużycie energii o 6,6 miliona kilowatów rocznie.

– Jesteśmy dumni, że w Arabii Saudyjskiej mamy tak silną pozycję na rynku i zaufanie, dzięki któremu możemy wprowadzać innowacyjne rozwiązania w branży transportowej i energetycznej. Ta współpraca trwa prawie 70 lat. Dzisiaj, skupiając się wyłącznie na transporcie i mobilności, nadal wspieramy wzrost gospodarczy i rozwój Królestwa, oraz jego wizję na 2030 r. – mówi Yasser Omar , dyrektor zarządzający Alstom na Arabię ​​Saudyjską.

 

Alstom jest oddanym i wieloletnim partnerem w rozwoju transportu i mobilności w Arabii Saudyjskiej. Odgrywając pierwotnie integralną rolę w sektorze energetycznym Królestwa, instalując swoją pierwszą turbinę gazową w 1951 r., Alstom stał się kluczowym uczestnikiem rozwoju infrastruktury transportowej regionu. Alstom pozostaje czołowym dostawcą rozwiązań w zakresie zrównoważonej mobilności w Arabii Saudyjskiej.

Dodaj komentarz