global Wydarzenia

Azerbejdżan i Argentyna wspólnie o rozwoju kolei

Azerbejdżan chce współpracować z Argentyną w zakresie rozwoju potencjału kolejowego w obu krajach. Możliwe perspektywy współpracy przedstawiciele Kolei Azerbejdżańskich omówili w trakcie spotkania z ambasadorem Argentyny – Sergio Perezem Gunellą.

Rozmowy dotyczyły m.in. możliwości transportowych i logistycznych Azerbejdżanu, aktywnego uczestnictwa w międzynarodowych korytarzach transportowych oraz działań, które należy podjąć w celu zwiększenia ruchu tranzytowego.

W roku 2020 sprowadzono do Azerbejdżanu 3334 tony ładunku z Argentyny. Wolumen ładunków tranzytowych między krajami wynosił 28 ton, a ładunków eksportowych 37 411 ton.

Wśród przewożonych ładunków dominowały żelazne i mineralne materiały budowlane, pieczywo i artykuły spożywcze.

W trakcie spotkania omówiono propozycje przewozu towarów z Argentyny oraz wstępny schemat tras. Zwrócono uwagę, że ścisła współpraca z portami i kolejami krajów tranzytowych pozwala na wygodne i sprawne dostawy towarów między Azerbejdżanem a Argentyną. Zauważono, że przesyłki te mogą być odbierane z terminali kontenerowych i portów w Argentynie i dostarczane do tureckiego portu Mersin, gruzińskiego portu Poti, a stamtąd przez platformę kolejową do Azerbejdżanu i Rosji oraz przez port Alat do krajów Azji Środkowej. Ładunek można przewozić do Argentyny według tego samego schematu.

– Podczas swojej misji dyplomatycznej w Baku zaobserwowałem wiele podobieństw między naszymi narodami – mówił Ambasador Argentyny w Azerbejdżanie.

 

Odnotowując, że Azerbejdżan pełni rolę ważnego korytarza łączącego Wschód z Zachodem, Północ i Południe, Sergio Perez Gunella opowiedział o obecnym stanie i kierunkach rozwoju kolei argentyńskich.

Podczas spotkania odbyła się prezentacja ukazująca krajowy i zagraniczny potencjał transportu kolejowego Azerbejdżanu.

Dodaj komentarz