Inwestycje Wydarzenia

Azerbejdżan uruchamia nową linię kolejową

Podróżowanie ze stolicy Azerbejdżanu Baku do miasta Gabala, jednego z głównych ośrodków turystycznych kraju, ma skrócić się do około 3 godzin. Na jednotorowej linii kolejowej o długości 44,5 km, pociągi mają poruszać się z prędkością 100 km.

Fot. https://commons.wikimedia.org

Nowa linia Laki-Gabala łączy północną część kraju z centralną, przedłużając do stacji Laki linię kolejową Baku-Boyuk Kasik, która rozciąga się przez Azerbejdżan od stolicy Baku na wschodzie do granicy z Gruzją na zachodzie. Przewoźnik Azerbaijan Railways Company ma eksploatować na niej pociągi elektryczne Stadler KISS. Zakłada się, że średnia prędkość na trasie o długości 44,5 wyniesie 100 kilometrów, co pozwoli na przewiezienie pasażerów z Baku do Gabali w około 3 godziny.

Sieć kolejowy w Azerbejdżanie została uruchomiona w 1878 roku. Dziś liczy ponad 2900 kilometrów, co czyni ją największą i zarazem najbardziej obłożoną w regionie Południowego Kaukazu. Warto zaznaczyć, że zarówno linie, jak i tabor są sukcesywnie modernizowane. 60% linii została zelektryfikowana, a przestarzałe wagony z czasów radzieckich zastępują nowe, dostarczane przez producentów Alstom i Stadler.

W 2017 roku Azerbejdżan uruchomił linię kolejową Baku-Tbilisi-Kars (BTK) o długości 846 km, która jest uważana za najbardziej kluczowe połączenie w nowoczesnej sieci kolejowej Azerbejdżanu. Oczekuje się, że nowo otwarta linia kolejowa BTK skróci czas tranzytu towarów z Dalekiego Wschodu do Europy prawie o połowę. Poza naciskiem na połączenia międzynarodowe, rząd Azerbejdżanu inwestuje w infrastrukturę kolejową, aby ułatwić bezpieczny i łatwy transport towarów i pasażerów na terenie kraju. Nowa linia kolejowa do Gabali ma na celu promowanie podróży w głąb lądu i wykorzystanie ogromnego potencjału turystycznego.