Inwestycje Raport z Polski

Bezpieczniej na małopolskich przejazdach kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe modernizują przejazdy kolejowo-drogowe w Małopolsce. Od lipca w Szaflarach urządzenia przytorowe skoordynowane zostały z sygnalizacją drogową. Sprawniej przejechać można przez tory także w: Kleczy Dolnej, Muszynie, Mszalnicy i Osielcu. Docelowo poziom bezpieczeństwa zwiększy się na 18 przejazdach. Koszt inwestycji to prawie 19 mln zł.

Fot. Dominik Grzesiak / PKP PLK

Poziom bezpieczeństwa zwiększył się m.in. na przejeździe kolejowym w Szaflarach, na linii ChabówkaZakopane. PLK przy współpracy z GDDKiA skoordynowały sygnalizację na przejeździe z sygnalizacją na skrzyżowaniu drogowym. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo w ruchu kolejowym, a kierowcom zapewnia sprawną i bezpieczną komunikację. Przejazd wyposażono w monitoring i oświetlenie. Efektem poprawy jezdni jest płynniejszy i sprawniejszy przejazd aut.

Dzięki nowym urządzeniom i przebudowanym jezdniom, zwiększył się poziom bezpieczeństwa na kolejnych 11 skrzyżowaniach dróg z torami w Małopolsce.

Dodatkowe zabezpieczenia zamontowano na przejazdach w Mszalnicy na linii Tarnów – Leluchów, w Muszynie na linii Muszyna – Krynica i w Kleczy Dolnej na linii Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice. Płynny i sprawny ruch drogowy zapewniono poprzez wymianę torów oraz jezdni min. na przejazdach w Wielkich Drogach na linii Kraków Płaszów -Oświęcim, w Mszalnicy na linii Tarnów – Leluchów, a także na 4 przejazdach w Muszynie i Powroźniku na trasie Muszyna – Krynica.