Inwestycje

Bezpieczniej na przejazdach kolejowo-drogowych w woj. kujawsko-pomorskim

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększają bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim. W ramach prac instalowane są nowe urządzenia, monitoring i oświetlenie. Prace zakończyły się już m.in. na linii Ostrowy – Otłoczyn.

PKP PLK wyremontowały na terenie województwa kujawsko-pomorskiego 17 przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych. Koszt prac wyniósł 6,5 mln zł. To jednak nie koniec.

Rogatki, sygnalizatory, oświetlenie, a także nowa nawierzchnia na przejazdach i dojazdach – takie inwestycje PKP PLK zrealizowała w Kaliskach Kujawskich, Rzeżewie i Wiktorowie. Na ul. Inowrocławskiej we Włocławku oraz na trzech przejazdach w sąsiedztwie stacji Nieszawa Waganiec wymieniono urządzenia przejazdowe. Na wszystkich skrzyżowaniach dróg z torami zamontowano system monitoringu i rejestracji zdarzeń.

Kierowcy dzięki wyremontowanym jezdniom przejeżdżają przez tory płynniej i bezpieczniej. Wykonane zabezpieczenia na 11 przejazdach są efektem drugiego etapu prac na linii z Kutna do Torunia Głównego, na odcinku Ostrowy – Otłoczyn, osiągniętego w 2019 r.

Nowe rogatki oraz sygnalizatory drogowe zamontowano m. in. w Toruniu (droga wojewódzka nr 585), na trasie Terespol Pomorski – Laskowice PomorskieWarlubie oraz w Parlinie, gdzie dodatkowo ustawiono kamery do obserwacji przejazdu i rejestracji zdarzeń. Jeszcze w tym roku podobne prace zaplanowano w Bydgoszczy (ul. Konduktorska – Inwalidów). Z wyremontowanych nawierzchni dróg na przejeździe oraz drogach dojazdowych kierowcy korzystają m. in. w Bydgoszczy (ul. Zaświat), Jaksicach, Kościelcu i Janikowie. Podobne prace są planowane w tym roku na 9 przejazdach, m. in. we Włocławku (ul. Kaliska), Pruszczu Pomorskim, Złotnikach Kujawskich i Nowej Wsi Wielkiej.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap I – część przejazdowa”, w woj. kujawsko-pomorskim umożliwi przebudowę 14 przejazdów kolejowo-drogowych. Efektem inwestycji będzie płynny i sprawny przejazd przez torowisko i wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Na wszystkich przejazdach PLK zamontują sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, a niektóre zostaną doposażone w nowoczesne oświetlenie LED. Na 7 przejazdach, m.in. w Obrowie, Lubiczu Górnym, Rypinie, Śliwicach i Grzywnie kierowcy mają już nowe jezdnie. Przebudowane będą jeszcze m. in. skrzyżowania w Bielczynach, Dubielnie, Firlusie, Wałdowie Szlacheckim, Małym Rudniku, Wichulcu. Wartość prac w ramach projektu na terenie województwa wynosi 16,7 mln zł netto. Wartość całego ogólnopolskiego projektu to 250 mln zł netto, a dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi prawie 194 mln zł netto.

Na linii z Torunia Wschodniego do Chełmży zmodernizowanych zostanie 14 przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych. Nowe rogatki oraz sygnalizatory świetlne i dźwiękowe zamontowane zostaną w Papowie Toruńskim. Nowa nawierzchnia na przejeździe i drogach dojazdowych zostanie ułożona m. in. w Ostaszewie, Grzywnie i Chełmży (ul. Toruńska).

Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Inwestycja realizowana jest dzięki wsparciu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dodaj komentarz