Pasażer Wydarzenia

Bezpłatne podróżowanie koleją po Europie? Ruszył konkurs DiscoverEU!

Dokładnie 7 kwietnia, o godzinie 12:00 ruszył konkurs DiscoverEU funkcjonujący w ramach programu Komisji Europejskiej. To wyjątkowe wydarzenie skierowane jest do osiemnastoletnich mieszkańców UE oraz krajów trzecich, które są stowarzyszone w programie Erasmus+.

Program oferuje zwycięzcom dwa rodzaje biletów. Pierwszy to wariant elastyczny, który umożliwia bieżące wprowadzanie zmian w trakcie podróży. Drugi bilet wymaga już od użytkownika wcześniejszego zaplanowania podróży.
DiscoverEU oferuje zwycięzcom dwa rodzaje biletów. Pierwszy to wariant elastyczny, który umożliwia bieżące wprowadzanie zmian w trakcie podróży. Drugi bilet wymaga już od użytkownika wcześniejszego zaplanowania podróży.

Główna nagroda w konkursie jest warta uwagi – na zwycięzców czeka miesięczny bilet umożliwiający bezpłatne podróżowanie na różnych europejskich trasach kolejowych. Taka jest zresztą idea DiscoverEU – konkurs ma za zadanie budować w młodych ludziach miłość do zwiedzania. Celem jest także rozwijanie samodzielności nastolatków, którzy dzięki biletom wygranym w konkursie mogą niekiedy ruszyć w taką podróż pierwszy raz w życiu.

Uczestnictwo w programie wiąże się ponadto z propagowaniem ekologicznych środków transportu, do których oczywiście należy kolej. A ta może dowieźć zwycięzcę do ponad 40 tysięcy destynacji, w tym małych, urokliwych miasteczek, jak i dużych, zurbanizowanych i nowoczesnych metropolii.

Rodzaje biletów

Program oferuje zwycięzcom dwa rodzaje biletów. Pierwszy to wariant elastyczny, który umożliwia bieżące wprowadzanie zmian w trakcie podróży. Drugi bilet wymaga już od użytkownika wcześniejszego zaplanowania podróży i trzymania się ustalonego harmonogramu. W obu przypadkach nagrody uprawniają do realizacji przejazdów przez maksymalnie 30 dni. Bilety można wykorzystać na podróżowanie w dniach od 1 czerwca 2022 roku do 30 lipca 2023 roku.

W tej odsłonie DiscoverEU oprócz biletów KE rozda także specjalne karty zniżkowe. Dzięki nim uczestnicy będą mogli skorzystać z wielu promocji na zakup wejściówek do obiektów kulturalnych i sportowych czy też zapiszą się na wybrane warsztaty i szkolenia.

Jak zdobyć bilet?

W aktualnym „rozdaniu” biletów DiscoverEU udział biorą osoby urodzone pomiędzy 1 lipca 2003 roku, a 30 czerwca 2004 roku. Osiemnastolatkowie spełniający ten podstawowy wymóg powinni zalogować się na stronie internetowej: https://europa.eu/youth/discovereu_pl (przycisk „Zgłoś się”). Po podaniu określonych danych osobowych konieczne będzie rozwiązanie krótkiego quizu. Chcesz zgłosić się do projektu? Masz czas do 21 kwietnia, do godziny 12:00!

Do udziału mogą zgłaszać się także osoby z niepełnosprawnościami. W przypadku wygranej otrzymają niezbędne wsparcie oraz ukierunkowaną pomoc ze strony organizatorów. Do tego wprowadzona została opcja podróżowania w grupie (uczestnicy muszą posłużyć się wspólnym kodem zgłoszenia).

W jaki sposób dokonuje się wyboru zwycięzców? KE rozdzieli pulę biletów kolejowych względem mieszkańców krajów europejskich proporcjonalnie do liczby ludności danego państwa. Informację o uzyskaniu prawa do biletu uczestnik otrzyma drogą mailową.

Dodaj komentarz