Tramwaje Wydarzenia

Bezszynowe tramwaje w Chinach

W Chinach od 2017 r. działa nowoczesny system transportowy. W mieście Zhuzhou w prowincji Hunan tramwaje poruszają się po wirtualnych torach kolejowych. Osiągają one prędkość 70 km/h i przewożą 300 pasażerów.

Bezszynowy tramwaj kursuje między ruchliwymi ulicami i umożliwia szybsze przemieszczanie się w Zhuzhou, co bez wątpienia jest ważnym usprawnieniem w mieście liczącym ok. 4 mln mieszkańców.

Estetyczny design i tańsza alternatywa

Nowoczesny system transportowy, zwany Autonomous Rail Speedometer, opracowała chińska firma CRRC Corporation Limited – największy na świecie producent pociągów.

Tramwaj został zaprojektowany w estetycznym, eleganckim designie i łączy elementy autobusu i tradycyjnego tramwaju. Przewozi znacznie więcej pasażerów niż autobus. Zamiast fizycznych linii kolejowych porusza się po wirtualnych torach o szerokości 3,75 m – przerywanych liniach namalowanych na drodze. Tramwaj “rozpoznaje” chodniki i posiada system czujników, które gromadzą informacje podczas podróży.

Jak przedstawiają się koszty budowy takiego systemu tramwajowego?

Kilometr linii tramwajowej to koszt od 17 do 23 mln funtów, wówczas gdy ta sama odległość nowoczesnej wirtualnej linii to wydatek od 5,7 mln do 11,4 mln euro.

Dodaj komentarz