global Wydarzenia

Bluetooth wyprze GPS?

Państwowy, belgijski przewoźnik kolejowy – NMBS/SNCB wprowadził nowe rozwiązanie technologiczne służące do lokalizowania w czasie bieżącym pozycji pociągów względem godzin ich odjazdów i przyjazdów. Przy współpracy z firmą HID Global wdrożona została platforma oparta na standardzie Bluetooth.

Bluetooth – możliwości technologii

Bluetooth jest obecnie technologią dobrze znaną i powszechnie wykorzystywaną nie tylko przemysłowo, ale też w domowych, codziennych warunkach. Niemal natychmiast kojarzona jest z użytkowaniem wszelkiego rodzaju sprzętu nagłaśniającego, telefonicznych zestawów słuchawkowych czy urządzeń sterowanych zdalnie. Jak się okazuje, dokładność Bluetooth może poprawić jakość pracy i funkcjonowanie także tych nieco większych maszyn, takich jak pociągi.

Dzięki niskoenergetycznym sygnalizatorom BLE (Bluetooth Low-Energy) dostarczonym przez firmę BEEK możliwe jest bezpośrednie monitorowanie bieżącej pozycji pojazdu. Przed wprowadzeniem systemu oferowanego przez HID belgijski operator wykorzystywał GPS. O ile sygnał sprawdza się w przypadku pociągów przejeżdżających na otwartym terenie (po osiągnięciu współrzędnych GPS dla danego składu obsługa stacji otrzymywała komunikat o zbliżającym się pociągu), o tyle w przypadku tuneli sygnał ten był zakłócany. W wyniku nieścisłości odpowiednia informacja o położeniu składu docierała do systemu z opóźnieniem, co stanowiło nie tylko utrudnienie komunikacyjne, ale też stwarzało zagrożenie dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.