Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Budimex rozbuduje zaplecze techniczne Kolei Śląskich

Budimex S.A. zaprojektuje i wybuduje zaplecze techniczne Kolei Śląskich. Rozbudowa i doposażenie obiektu przy ul. Raciborskiej w Katowicach pochłonie prawie 48 mln zł. Prace realizowane będą przez dwa lata.

Patryk Świrski, Prezes Zarządu Koleje Śląskie w trakcie konferencji prasowej (fot. KŚ)
Patryk Świrski, Prezes Zarządu Koleje Śląskie w trakcie konferencji prasowej (fot. KŚ)

Na realizację inwestycji Koleje Śląskie przeznaczyły 72,5 mln zł, z czego 49,6 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Do przetargu, ogłoszonego przez śląskiego przewoźnika, stanęło ośmiu wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex S.A., wyceniając swoje usługi na niespełna 48 mln zł.

Podpisanie umowy z wykonawcą miało miejsce 26 lutego, w hali, która niebawem zostanie rozbudowana o kolejne 4 tys. mkw.

– Zakres prac obejmuje również przebudowę torowisk i trakcji części bocznic, dostawę nowoczesnej tokarki podtorowej, zabudowę myjni umożliwiającą jej całoroczną eksploatację oraz stworzenie nowoczesnej i wygodnej przestrzeni dla pracowników – przyjaznej dla środowiska i efektywnej energetycznie – wylicza Patryk Świrski, prezes zarządu Kolei Śląskich.

 

O inwestycji mówiła także przedstawicielka MFiPR.

– Ta inwestycja to dowód na to, jak środki unijne zmieniają Polskę. Cieszymy się, że kolejne fundusze zostaną w najbliższym czasie odblokowane, co jest efektem konsekwentnej polityki rządu – mówi Monika Sikora, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Wykonawcą inwestycji będzie firma Budimex, która ma na swoim koncie wiele podobnych inwestycji. Z sukcesem zakończyła m.in. budowę zaplecza Obsługi Technicznej Taboru Kolejowego dla Kolei Małopolskich, czy budowę zewnętrznej myjni przejazdowej wraz z systemem odladzania dla PKP Intercity S.A.

– Nasz zespół może pochwalić się sukcesami przy okazji kilku podobnych pod względem zakresu realizacji. Często tego typu zadania wiążą się z wprowadzeniem skrojonych na miarę projektu, unikalnych rozwiązań lub prac w wymagających warunkach np. w środku układu torowego z będącymi w ciągłym użytkowaniu torami. Niezależnie od złożoności zadania nasz doświadczony zespół z pewnością dołoży wszelkich starań by z sukcesem je zakończyć – mówi Andrzej Schmalenberg, dyrektor Oddziału Południowego Budimex S.A. Prace przy ul. Raciborskiej ruszą już 1 marca i mają potrwać 24 miesiące.

Ważny tabor

W rozbudowanym zapleczu przy ul. Raciborskiej w przyszłości będzie obsługiwany także nowy tabor Kolei Śląskich. W sierpniu tego roku Województwo Śląskie podpisało umowę na dostawę trzech nowych pojazdów z możliwością dokupienia dwóch, z kolei 16 listopada rozstrzygnięto przetarg na 22 nowoczesne składy kolejowe z możliwością dokupienia kolejnych 8.

– Rozwój transportu kolejowego jest jednym z priorytetów województwa śląskiego, a inwestycja w nowy tabor to kolejny krok w stronę nowoczesnej, komfortowej i ekologicznej komunikacji. To będą nowoczesne i funkcjonalne składy, które po raz pierwszy w historii Spółki kupujemy z pełnym utrzymaniem. Prognozujemy, że dzięki nowym zakupom Koleje Śląskie zyskają kolejnych pasażerów i jednocześnie zaoszczędzą na eksploatacji – podsumowuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Zrównoważony transport

Na zrównoważony transport mocno stawiają Katowice.

– Od 2015 roku zakupiliśmy 175 różnego rodzaju autobusów o łącznej wartości ponad 320 mln zł. 155 pojazdów spełnia rygorystyczne wymagania normy Euro 6. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku 750 metrów torowiska tramwajowego przy ul. Grundmanna, intensywnie pracujemy także nad kwestiami związanymi z budową tramwaju na południe. Uzupełnienie oferty komunikacji publicznej stanowi kolej. Wierzę, że dzięki inwestycjom w nowy tabor i infrastrukturę komfort podróży mieszkańców jeszcze bardziej się zwiększy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dodaj komentarz