Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Budowa CPK – na jakim etapie jest inwestycja?

Projekt koncepcyjny terminala i dworca Centralnego Portu Komunikacyjnego jest gotowy. Niebawem gotowy będzie także projekt budowlany.

Jak informuje spółka, obecnie trwają odwierty geologiczne, prace rozbiórkowe i przeprowadzki. W decydującą fazę wkroczyło postępowanie na wybór partnera finansowego dla części lotniskowej. Jest gotowy master plan, decyzja środowiskowa, Plan Generalny i uzgodnienia lotnicze. Trwa projektowanie i uzyskiwanie uzgodnień dla prawie 500 km linii kolejowych, w tym Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią.

O istocie inwestycji mówił w trakcie konferencji prezydent RP Andrzej Duda.

CPK to inwestycja, którą absolutnie uważam za jedną z najistotniejszych jakie Polska realizuje w XXI wieku. Musimy cały czas iść do przodu, a ten kierunek to właśnie Centralny Port Komunikacyjny. II Rzeczpospolita miała swoją Gdynię, port, miasto czy stocznię, która została zbudowana na piasku z malutkiej rybackiej wioski. Teraz mamy plan i rozpoczętą inwestycję CPK, budowy jednego z największych lotnisk i systemu transportowego nie tylko w Europie, ale i na świecie. Czy go potrzebujemy? Tak! Ta inwestycja to jasna, klarowna i wyraźna realizacja naszych interesów – MÓWI ANDRZEJ DUDA, PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

 

Na terenie inwestycji lotniskowej CPK w samym sercu Polski od miesięcy trwają już na dużą skalę m.in. odwierty geologiczne, które dotyczą w sumie kilkuset lokalizacji, a także roboty rozbiórkowe i przeprowadzki. Objęły one dotychczas ponad 50 nieruchomości na terenie gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki.

-Często byłem pytany o to, „kiedy pierwsza łopata”. Tymczasem już nie jedna łopata, lecz wiele łopat, zostało wbitych, a prace trwają. Dzieje się to od wielu miesięcy, konsekwentnie, codziennie i nie w błysku fleszy. Wbrew niektórym krytycznym opiniom i powtarzanym nieprawdom, przeszliśmy od słów do czynów: z fazy planowania do projektowania i realizacji. Ten projekt infrastrukturalny poprawi życie mieszkańców Polski i będzie opłacalny dla gospodarki – MÓWI WICEMINISTER FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ MARCIN HORAŁA, PEŁNOMOCNIK RZĄDU DS. CPK.

 

Spółka CPK zakupiła pod inwestycję w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć już ponad 1.000 hektarów gruntów. Do PDN zgłosiło się dotychczas ponad 1.300 właścicieli posiadających prawie 3.600 ha.

Master architekt CPK, czyli brytyjskie konsorcjum Foster+Partners, które zaprojektowało wcześniej m.in. lotniska w Hongkongu, Pekinie i Dosze – przygotowało projekt koncepcyjny terminala i dworca kolejowego CPK, który został zaprezentowany na początku lipca. Jednocześnie trwają zaawansowane prace nad projektem budowlanym, który ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Spółka CPK posiada pakiet ważnych uzgodnień i dokumentów, m.in. master plan lotniska przygotowany przez spółkę Arup i ekspertów CPK, decyzję środowiskową z rygorem natychmiastowej wykonalności wydaną w przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ). Jest zatwierdzony przez Ministra Infrastruktury Plan Generalny i promesa zezwolenia na założenie lotniska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).

Dodaj komentarz