Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

“Budowa CPK zmieni całkowicie geografię Polski”. Dyskusje o roli Portu na Forum Wizja Rozwoju

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęło się IV Forum Wizja Rozwoju. Wydarzenie swoim patronatem objął Premier RP Mateusz Morawiecki. Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska czy transport kolejowy – to tylko część z wielu tematów, które podjęte zostaną w trakcie debat.

Fot. raportkolejowy.pl

Rozmowy o transporcie zainaugurowała debata „Infrastruktura transportowa elementem strategii rozwoju kraju”. Jak podkreślali rozmówcy – zintegrowany i nowoczesny system transportowy jest kluczowym ogniwem w budowaniu spójności ekonomicznej, terytorialnej oraz społecznej.

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Maciej Lignowski, Prezes Zarządu PKP SKM Trójmiasto i Michał Graban, doktor politologii, przedstawiciel Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk – Adriatyk.

Forum Wizja Rozwoju było okazją do rozmowy o jednej z największych inwestycji transportowych ostatnich lat w Polsce – Centralnym Porcie Komunikacyjnym. W debacie „Rola CPK w rozwoju polskiej gospodarki” udział wzięli:

– Rok 2023, przekładając go z kalendarza politycznego na ten inwestycyjny, to rok wbicia łopaty zarówno na budowie samego lotniska, węzła kolejowego, jak i pierwszych odcinków linii Kolei Dużych Prędkości – mówił Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Przed nami kilka lat, które musimy poświęcić na prace przygotowawcze. To trudne lata polityczne. To czas prac, których realnie nie widać – to studium wykonawcze i badania terenowe. Warto podkreślić, że projekt CPK jest projektem wielokadencyjnym. Jedyną gwarancją realizacji projektu to dalsze rządy obecnej władzy i wygrane wybory.