Aktualności Wydarzenia

Bydgoski dworzec otrzymał patrona

Bydgoszczanin, wybitny naukowiec, który przyczynił się do złamania kodu Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej – Marian Rejewski – został patronem dworca kolejowego Bydgoszcz Główna.

Marian Rejewski – został patronem dworca kolejowego Bydgoszcz Główna.

2 lutego 2022 r. dworzec Bydgoszcz Główna otrzymał imię pochodzącego z Bydgoszczy Mariana Rejewskiego, genialnego polskiego kryptologa. Uroczystość nadania imienia odbyła się w budynku dworca, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą patronowi, pod którą podczas uroczystości złożono kwiaty. W holu głównym dworca można było także obejrzeć portret Mariana Rejewskiego wykonany przez uczniów Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy oraz replikę Enigmy. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.

Marian Rejewski to urodzony w Bydgoszczy wybitny polski matematyk i kryptolog. Wraz z kolegami ze studiów – Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim – stworzyli zespół, który prowadził prace nad szyframi Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. W grudniu 1932 roku Rejewski dokonał przełomowego odkrycia. Udało mu się złamać kod Enigmy. Dzięki temu dokonaniu możliwe było odczytywanie niemieckich wiadomości przechwytywanych drogą radiową, a także zbudowanie repliki Enigmy.

Bydgoski dworzec otrzymał patrona

– Uhonorowanie tego wybitnego Polaka to niezwykle cenna inicjatywa. Jestem przekonany, że należy przypominać niezwykle inspirujące i ważne karty historii naszego kraju. A dzieło Mariana Rejewskiego to cenne odkrycie zarówno dla Polski, jak i dla historii całej Europy. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do wspominania genialnego człowieka, który swoim działaniem przyczynił się do odwrócenia losów II wojny światowej. Inicjatywa upamiętniania wybitnych Polaków, poprzez nadawanie patronów dworcom, stanowi niewątpliwy wkład w budowę tożsamości narodowej i pamięci o ważnych postaciach z historii Polski – zauważył Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

– Program nadawania dworcom imion wybitnych Polaków, realizowany przez Polskie Koleje Państwowe S.A., ma na celu docenienie Polaków, którzy swoją pracą i poświęceniem zasłużyli się naszej Ojczyźnie. Pamięć o bohaterach to ważne zadanie dla wszystkich rodaków. Jestem dumny z tego, że dziś kolejny obiekt dołącza do tej ważnej listy polskich dworców kolejowych i będzie nosił imię wybitnego Polaka i jednocześnie mieszkańca tego miasta – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

 

– Jako Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego cieszymy się, że w naszym rodzinnym mieście Bydgoszczy dojdzie do kolejnego ważnego upamiętnienia wybitnego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego. Tę jego bydgoskość należy, co jest też zgodne z życzeniem jego córki, pani Janiny Sylwestrzak, zawsze podkreślać. Rejewski był dumny, że pochodził z naszego miasta. A my, bydgoszczanie, jesteśmy dumni, że teraz w ten sposób możemy uhonorować jego osobę i wybitne osiągnięcia, które przyczyniły się do szybszego i zwycięskiego dla aliantów zakończenia II wojny światowej – powiedział Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.

 

Dodaj komentarz