Tramwaje Wydarzenia

Bydgoski Open Payment System doceniony w konkursie Polskiej Agencji Prasowej

Bydgoszcz oraz ZDMiKP zostały wyróżnione w konkursie „Innowacyjny Samorząd 2021” organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Nagroda przyznana została za wdrożenie na terenie miasta Open Payment System, czyli płatności zbliżeniowej za bilety komunikacji miejskiej.

Fot. ZDMiKP

Uroczysta gala zorganizowana została w formie online. Do konkursu wpłynęło 396 projektów z 226 samorządów. Decyzją jury przyznano 17 nagród i 48 wyróżnień.

Wśród wyróżnionych znalazł się samorząd Bydgoszczy. Komisja doceniła wdrożony w komunikacji miejskiej system płatności zbliżeniowej. Open Payment System działa od października 2018 r. zarówno w autobusach, jak i tramwajach.

– Płacenie bezpośrednio w pojeździe za przejazd, cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – podkreślają przedstawiciele samorządu.

 

Automaty OPS  działają technologii EMV, co umożliwia bezpieczną płatność za przejazd, przy pomocy zbliżeniowej karty bankowej. Urządzenia są wyposażone w wyświetlacz dotykowy, za pomocą którego pasażerowie sami wybierają rodzaj biletu i po zbliżeniu karty dokonają płatności.

Za przejazd można zapłacić także smartfonem Dodatkowo, funkcjonalność automatów umożliwia też sprawdzenie ważność biletu, Bydgoskiej Karty Miejskiej czy zakodowanie na niej biletu okresowego nabytego przez Internet.

Kupno biletu nie jest trudne. Wystarczy na ekranie dotykowym wybrać rodzaj biletu, następnie nacisną opcję „kupuję” i przyłożyć do czytnika zbliżeniową kartę płatniczą. Aby dokonać zakupu nie jest wymagany kod PIN. Pasażer może użyć także telefonu typu smartfon, obsługujący technologię NFC/HCE.

Miasto wciąż rozwija system. W ubiegłym roku wprowadzono rozwiązanie, które umożliwia zakup biletów okresowych przez internet, bez konieczności jego kodowania na jakimkolwiek nośniku.

– W rozwiązaniu tym bilety okresowe są zapisane wyłącznie w systemie centralnym i są dostępne dla kontroli biletowej w trybie online. Identyfikatorem biletu okresowego mogą być zarówno karty BKM lub zbliżeniowe karty płatnicze – informuje miasto.

 

Rozwiązanie, w którym zbliżeniowa karta płatnicza jest identyfikatorem biletu okresowego to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie. Do tej pory mieszkańcy Bydgoszczy korzystali z Bydgoskiej Karty Miejskiej, którą należało co miesiąc doładować.

Źródło: ZDMiKP

Dodaj komentarz