Raport z Polski Tramwaje

Bydgoszcz: nowe tramwaje przed czasem

Bydgoszcz czeka na nowe niskopodłogowe tramwaje. To właśnie w maju, a nie pod koniec roku, jak zapisane jest w kontrakcie, PESA Bydgoszcz dostarczy do miasta nowe pojazdy. Zakup 40 niskopodłogowych tramwajów możliwy był dzięki wsparciu ze środków unijnych.

PESA Bydgoszcz dostarczy kolejne nowe tramwaje dla miasta przed czasem (fot. bydgoszcz.pl)
PESA Bydgoszcz dostarczy kolejne nowe tramwaje dla miasta przed czasem (fot. bydgoszcz.pl)

Miasto Bydgoszcz inwestuje w poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej – buduje nowe linie tramwajowe, przystanki wiedeńskie, modernizuje tabor oraz nabywa nowy.

Nowe tramwaje to pojazdy niskopodłogowe, w pełni klimatyzowane, wyposażone w najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, wi-fi i ładowarki do urządzeń mobilnych.

W ramach kontraktu podpisanego z PESA Bydgoszcz, miasto zamówiło specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet eksploatacyjno-naprawczy i świadczenia dodatkowe. W ubiegłym roku bydgoska PESA  dostarczyła pierwszych 10 składów, o których pisaliśmy TUTAJ. Wszystkie kursują już po Bydgoszczy.

Bydgoszcz: tramwaje przed terminem

Kolejnych 18 swingów PESA Bydgoszcz dostarczyć miała pod koniec 2024 roku. Zamówienie będzie jednak zrealizowane szybciej.

Dwa pierwsze tramwaje z tegorocznego pakietu PESA zamierza dostarczyć już w maju. Trzy kolejne pojawią się w czerwcu. Do końca bieżącego roku do zajezdni wykonawca zamierza dostarczyć aż 24 składy (zamiast planowanych 18). Wcześniejsze dostawy oznaczają konieczność dostosowania harmonogramów finansowych dla tego zamówienia, opartego na unijnym dofinansowaniu.

– Cały kontrakt na zakup 40 nowych tramwajów sfinalizujemy już pod koniec stycznia 2025 roku – informuje bydgoski Magistrat. – Dzięki temu przedsięwzięciu wymienimy tabor na nowy, a 30-letnie „Konstale” zastąpimy nowoczesnymi tramwajami.

Dodaj komentarz