Inwestycje Raport z Polski Tramwaje

Bydgoszcz: postępują prace na ul. Kujawskiej [DUŻO ZDJĘĆ]

Jeszcze przed wakacjami zakończyć się mają prace inwestycyjne na ul. Kujawskiej w Bydgoszczy. W ostatnich tygodniach na ul. Solskiego drogowcy wykonali blisko 100-metrowy odcinek torowiska w kierunku dzielnicy Szwederowo. Pracom torowym towarzyszą prace drogowe, układanie chodników oraz budowa ścieżek rowerowych. Wkrótce ruszą nasadzenia.

Fot. Michał Ciechowski / Raport Kolejowy

Praca w okolicy ronda Kujawskiego w Bydgoszczy wre. Wiosenna pogoda pozwoliła zwiększyć zakres prac przy rozbudowie ulicy Kujawskiej, układaniu ostatnich warstw nawierzchni w okolicy wspomnianego ronda. Wciąż także trwa budowa schodów prowadzących na Wzgórze Wolności. Jeżeli pogoda pozwoli, wiosną ruszą nasadzenia krzewów i drzew.

Po zakończeniu układania nawierzchni na ulicach przylegających do Ronda Kujawskiego (ul. Kujawskiej przy Konopnickiej, ul. L. Solskiego oraz Kujawskiej między rondami) będzie można przełożyć ruch na nowe jezdnie oraz uruchomić sygnalizację świetlną.

Na ul. Solskiego został już wykonany prawie 100-metrowy odcinek torowiska w kierunku Szwederowa. Płyta została zabetonowana rozstawiono słupy oraz zainstalowano sieć trakcyjną.

Torowisko w tym miejscu będzie pełniło funkcję torów odstawczych, a docelowo zacznie się nowa linia tramwajowa w kierunku ronda Grunwaldzkiego – czytamy w raporcie wykonawcy. – Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć przy realizacji tego zadania kolejnej ingerencji w rondo Kujawskiej.

Na budowie kontynuowane są nadal prace brukarskie, ziemne, energetyczne i gazowe. Dalsze prace prowadzą też archeolodzy. Po dotychczasową jezdnią Zbożowego Rynku odkrywane są dalsze pozostałości wczesnośredniowiecznego cmentarza (ok. XI w.) oraz kamiennego traktu , który wiódł w stronę Bramy Kujawskiej (ul. Długa). Dalszych odkryć archeolodzy spodziewają się jeszcze na wlocie ul. Wiatrakowej oraz pod chodnikiem zlokalizowanym tuż przy kamienicach.

Stworzenie parkingu typu Park & Ride między obiema jezdniami ul. Kujawskiej (między rondem i stacją benzynową) ma zachęcić kierowców do zmiany środka transportu na tramwaj. Tym sposobem zmniejszyć się ma ruch samochodów w centrum.

Rozbudowa ulicy Kujawskiej to największy projekt komunikacyjny realizowany w centrum Bydgoszczy. Koszt inwestycji, łącznie z zakupem nowoczesnych tramwajów i zrealizowaną już przebudową węzła Szarych Szeregów to ponad 370 mln zł. Inwestycja polega na budowie nowego torowiska tramwajowego (oddanego do użytku w grudniu) i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna była także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Zadbaliśmy o wygodną infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów. Na wschodniej jezdni ul. Kujawskiej wytyczony zostanie buspas.