Tramwaje

Bydgoszcz zyska więcej przystanków wiedeńskich

W Bydgoszczy trwają prace nad koncepcją przebudowy przystanków tramwajowych wzdłuż ul. Gdańskiej. Finalnie powstać tam mają tzw. perony wiedeńskie.

Fot. Jeden z przystanków wiedeńskich zlokalizowany jest przy Operze Nova w Bydgoszczy. (Fot. Bydgoszcz.pl)

Pierwszy przystanek wiedeński powstał na placu Teatralnym, w kierunku ronda Jagiellonów. Jego budowa wpłynąć miała na poprawę bezpieczeństwa pasażerów. Przebudowany południowy pas ruchu w kierunku ul. Jagiellońskiej w momencie zatrzymania się tramwaju pełni m.in. funkcję wygodnego peronu.

– Poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak wyniesionej jezdni – informują przedstawiciele bydgoskiego Magistratu. – Takie rozwiązanie wymusza zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku. To zaś wpływa na bezpieczeństwo.

 

Kolejne przystanki wiedeńskie powstać mają na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Chodkiewicza. Po wakacjach samorząd planuje zorganizować konsultacje społeczne. Gotowa dokumentacja pozwoli realizować prace projektowo-budowlane w kolejnych latach.

W te wakacje zaś miasto zaplanowało instalacje wyspowego progu zwalniającego na wysokości ul. Chodkiewicza. Przygotowany został niezbędny projekt zmiany organizacji ruchu. To tymczasowe rozwiązanie, o które wnioskowali pasażerowie.

Modernizacje przystanków pozwolą poprawić komfort podróżowania tramwajami w mieście. Nowe przystanki dostosowane zostaną również do osób niepełnosprawnych. Elementami ryflowanymi – ułatwiającymi orientację osobom niedowidzącym lub niewidomym – oznaczane są krawędzie.

W takie przystanki wyposażone będzie również nowe torowisko wzdłuż rozbudowywanej ul. Kujawskiej. W ubiegłym roku  w oparciu o takie standardy przebudowane zostały też przystanki wokół węzła Szarych Szeregów.

Dodaj komentarz