Raport z Polski Wydarzenia

Byli pracownicy PKP S.A. zatrzymani przez CBA. “Działali na szkodę spółki PKP”

Byli pracownicy PKP S.A. zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Śledztwo dotyczy zawierania umów na usługi public relations na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Sprawa związana jest z organizacją w 2016 r. w Polsce Światowych Dni Młodzieży.

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy warszawskiej Delegatury CBA prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie i dotyczyło wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce PKP S.A. Chodziło o zawarcie umowy na realizację profilaktyki w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Ta sprawa zakończyła się już skierowaniem do sądu aktu oskarżenia.

W toku jest kolejne postępowanie.

– W trakcie prowadzonych czynności ujawniono wątek dotyczący zawarcia czterech umów na obsługę public relations pomiędzy PKP S.A., a warszawską agencją prowadzoną przez byłych pracowników spółki – informuje w oficjalnym komunikacie CBA. – Dokumenty podpisano w 2016 roku, a ich łączna wartość przekraczała 650 tys. zł.

 

Jak ustalili śledczy, nie było potrzeby zawierania tych umów. Zakres określonych w nich zadań mogli wykonać pracownicy już zatrudnieni w spółce w specjalnie utworzonym Biurze Komunikacji i Marketingu.

Jak wynika z zawartych umów, agencja zobowiązała się m.in. do bieżącego doradztwa związanego z funkcjonowaniem spółki, w tym również związanego ze Światowymi Dniami Młodzieży, wykonania serwisu internetowego integrującego informacje o kolei na Światowe Dni Młodzieży oraz doradztwa kryzysowego.

W związku ze sprawą zatrzymano pięciu byłych pracowników PKP S.A. Do zatrzymań doszło zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie.

– Wśród zatrzymanych znaleźli się trzej byli pracownicy PKP S.A. zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych, w tym były Prezes Zarządu, były Członek Zarządu oraz była Dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu – informuje CBA. – Zatrzymano także dwóch byłych wspólników agencji PR, wcześniej zatrudnionych w PKP S.A.

 

Po zakończeniu przeszukań zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Tam usłyszeli zarzuty związane z niegospodarnością i wyrządzeniem szkody w mieniu PKP S.A.

Źródło: komunikat prasowy CBA