Tabor

Cegielski oraz PESA Mińsk Mazowiecki zmodernizują wagony dla PKP Intercity

H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych zmodernizuje dla PKP Intercity 26 wagonów serii Z1B oraz 6 Z1B PRM. PESA Mińsk Mazowiecki zajmie się zaś modernizacją 8 wagonów typu Z1A. Umowy na te prace zostały już podpisane.

Postępowanie przetargowe na modernizację 40 wagonów PKP Intercity podzielono na trzy części.

Najlepszą ofertę na modernizację 26 wagonów Z1B drugiej klasy oraz 6 Z1B PRM,  przystosowanych do przewozu osób na wózkach inwalidzkich złożyła poznańska spółka H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych.

Przetarg na modernizację 8 wagonów typu Z1A pierwszej klasy wygrała zaś PESA Mińsk Mazowiecki.

Wartość kontraktów wynosi łącznie prawie 270 mln zł brutto.

– Dynamiczny rozwój PKP Intercity jednocześnie napędza polską gospodarkę. Bo zamówienia warte miliardy na nowe wagony czy lokomotywy złotych trafiają do polskich zakładów. Tak właśnie jest z zamówieniem na modernizację do najwyższych standardów 40 wagonów. Kontrakt dla polskich zakładów kolejowych przełoży się na miejsca pracy, regularne wynagrodzenia i dalszy rozwój firm, które już dziś oferują produkty na niezwykle wysokim poziomie  – wyjaśnia Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Od roku 2016 zakład H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych podpisał umowy z PKP Intercity na ponad 2 mld zł, o czym mówił w trakcie konferencji prasowej poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski.

– W roku 2015 pojawiły się pytania o przyszłość poznańskiej fabryki i to czy będzie w stanie funkcjonować. Teraz widzimy, że spółka nie tylko stanęła na nogi, ale rozwija się i zdobywa kolejne kontrakty. Chciałbym podziękować Ministerstwu Infrastruktury oraz Ministerstwu Aktywów Państwowych, a także Zarządowi PKP Intercity za stworzenie szansy dla rozwoju polskim producentom. Gratuluję H. Cegielski Fabryce Pojazdów Szynowych i firmie PESA, że szansę tę wykorzystują – mówi Bartłomiej Wróblewski.

 

Projekt modernizacji 40 wagonów jest częścią największego programu inwestycyjnego w historii przewoźnika „PKP IntercityKolej Dużych Inwestycji”.

– W jego ramach spółka zainwestuje 24,5 mld zł w nowoczesny tabor, dzięki czemu do końca obecnej dekady wszystkie pojazdy w flocie przewoźnika będą nowe lub zmodernizowane – dodaje Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Wszystkie 40 sztuk zmodernizowanych wagonów ma trafić do PKP Intercity po 36 miesiącach od dnia podpisania umowy. Pojazdy będą przystosowane do jazdy z prędkością do 200 km/h, co nie tylko pozwoli wykorzystać coraz nowocześniejszą flotę lokomotyw przewoźnika, lecz także modernizowaną w Polsce sieć kolejową.

-Stawiamy pasażerów na pierwszym miejscu a oni oczekują szybkich, komfortowych, bezpiecznych i przewidywalnych przewozów kolejowych. Dlatego inwestujemy w zakup nowego taboru, jak i modernizowanie już posiadanych pojazdów. Chcemy jeździć coraz szybciej po polskich torach, dlatego kupujemy i modernizujemy pojazdy, mogące poruszać się z prędkością co najmniej 200 km/h  – mówi Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity.

 

Modernizacja pozwoli zwiększyć komfort podróży. Wagony posiadać bowiem będą liczne udogodnienia. Będą to m.in.: nowe ergonomiczne i komfortowe fotele w przedziałach pasażerskich 1 i 2 klasy z gniazdkami 230V oraz USB, klimatyzacją, Wi-Fi, indywidualnym oświetleniem dla każdego pasażera, toalety z układem zamkniętym WC czy nowe drzwi odskokowo – przesuwne. Wygłuszenie akustyczne z kolei skutkować będzie mniejszą emisją hałasu, a lepsza izolacja cieplna zwiększy komfort podróży przy wysokich, jak i niskich temperaturach. Korzyści z modernizacji odczują nie tylko pasażerowie, lecz także drużyny pociągowe.

– Już teraz realizujemy dla PKP Intercity projekty o łącznej wartości 2,91 mld złotych, a dziś podpisaliśmy umowę na kolejne zamówienie na kwotę 58 mln zł. Cieszymy się, że nasza współpraca się rozwija – dzięki temu jesteśmy w stanie inwestować w nasze zakłady w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim oraz zapewnić stabilne zatrudnienie – mówi Jacek Bilski, Prezes Zarządu PESA Mińsk Mazowiecki.

 

Dodaj komentarz