Pasażer Wydarzenia

Chorwacja: studenci z powiatu Osijek-Baranja pojadą pociągiem za darmo

Przedstawiciele rządu i zarządu HŽPP rozmawiali o usprawnieniu i unowocześnieniu przewozów pasażerskich w rejonie chorwackiej Slawonii i Baranji. Od nowego roku studenci z powiatu Osijek-Baranja będą podróżowali pociągami za darmo.

W trakcie spotkania omówiono planowaną przebudowę dworca kolejowego w Osijeku. Wybrany został już wykonawca, jednak z uwagi na odwołanie jednego z uczestników przetargu, procedury znacznie się wydłużą. Pierwsze prace rozpoczną się prawdopodobnie na początku roku 2021.

Decyzją zarządu HŽPP, przy wsparciu Ministerstwa Morza, Transportu i Infrastruktury, utrzymany zostanie pociąg nocny na trasie Osijek – Zagrzeb. Wprowadzony zostanie także nowy pociąg „studencki”, który będzie jeździł na trasie Zagrzeb – Osijek w piątki, kurs powrotny wykona zaś w niedziele. Czas jazdy wyniesie mniej niż cztery godziny, czyli prawie godzinę szybciej niż wcześniej.

Od 15 października na trasie Osijek – Vinkovci pojedzie pociąg niskopodłogowy. Jak podkreślił prezes zarządu HŽPP Željko Ukić, to początek inwestycji kolejowych w kraju. Działania obejmą wszystkie części Republiki Chorwackiej.

Jednym z omawianych punktów była także poprawa warunków podróżowania dla studentów. Od stycznia 2021 r. powiat Osijek-Baranja, we współpracy z HŽPP, dofinansowuje transport studentów z regionu uczących się w dowolnym miejscu kraju. Do tej pory ulga wynosiła 25 proc. Teraz będzie ona 100 proc.

– Chcemy w ten sposób poprawić komfort podróży studentów, ale także pomóc w rewitalizacji HŽ i stworzyć warunki do rozwoju społecznego, a następnie gospodarczego i rozwoju naszego powiatu. – powiedział dyrektor ds. Gospodarki Katavić Milardović.