Inwestycje Raport z Polski

Cichsze przejazdy pociągów w rejonie czechowickim

Na odcinku Goczałkowice – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg pociągi będą jeździć ciszej. Szlifowanie szyn jest częścią inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych, która poprawi przepustowość kolejowych szlaków, a także zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach. Prace na odcinku potrwają do 4 października.

Fot. PKP PLK
Fot. PKP PLK

– Specjalny pociąg szlifuje szyny od Goczałkowic przez Czechowice-Dziedzice po Zabrzeg. To działanie, które odpowiednio przygotowuje tor i powierzchnię szyn. Efektem prac będzie ograniczenie hałasu powodowanego przejazdem składów – mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

 

Jak dodaje przedstawicielka PKP PLK, dobrze przygotowane tory odpowiadają lepszym warunkom eksploatacji linii w przewozach pasażerskich oraz towarowych. Prace obejmują zbadanie powierzchni szyn poprzez ultradźwięki, a następnie szlifowanie ich specjalnymi tarczami.

Praca odbywa się z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. W zależności od potrzeb, pojazd nawet kilkukrotnie wykonuje przejazd z prędkością do 20 km/h. W nocy podczas prac widać poświatę przy torach objętych naszymi działaniami – mówi Katarzyna Głowacka. – W tym czasie prowadzone będą także prace sieciowe w stacji w Czechowicach-Dziedzicach. Na odcinku od Pszczyny do Skoczowa za wybrane pociągi wprowadzona została zastępcza komunikacja autobusowa – dodaje.