Inwestycje Wydarzenia

Czechy poprawiają bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Dwa miliardy koron – tyle Czesi planują przeznaczyć na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w kraju. Celem są przede wszystkim miejsca, które oznaczone są tylko znakami odpowiadającymi krzyżom św. Andrzeja.

Fot. ilustracyjne

Administracja kolejowa Czech planuje poprawić bezpieczeństwo na 200 przejazdach. Koszt prac oszacowano na pół miliarda więcej, niż przed rokiem. Wówczas do projektem objęto 155 miejsc.

Jakie prace przeprowadzone zostaną w tym roku?

Nowe szlabany zyska 70 przejazdów. Spośród nich 30 to miejsca zabezpieczone jedynie znakami odpowiadającymi polskim krzyżom św. Andrzeja. Kolejnych osiem otrzyma system monitoringu z kamerami o wysokiej rozdzielczości. Pozwoli on wykrywać kierowców łamiących przepisy drogowe.

Decyzją Zarządu Kolei, zamkniętych zostanie 11 przejazdów.

W roku 2020 na przejazdach kolejowych w Czechach doszło do 143 zdarzeń z udziałem samochodów – to o 22 mniej niż w roku 2019 i najmniej od roku 2003 – czasu utworzenia Zarządu Infrastruktury Kolejowej (obecnie Zarządu Kolei). Tylko w ubiegłym roku na przejazdach kolejowo-drogowych zainstalowano 41 sygnalizacji świetlnych, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo.

Łącznie na czeskiej sieci kolejowej o długości ponad 9,5 tys. km jest 7 856 przejazdów. Jedno skrzyżowanie przypada średnio na 1,2 km torów.

Dodaj komentarz