Pasażer Wydarzenia

Czekali ponad 20 lat. Kolejowa rewolucja w Rypinie

Pociąg w Rypinie to już nie marzenie – to fakt. W niedzielę 12 grudnia pociąg TLK „Flisak” wjechał na rypińskie tory. To wynik uruchomienia nowego połączenia Katowice – Gdynia – Katowice, przez Sierpc, Rypin i Brodnicę. W Rypinie pociąg nie był widziany od 21 lat.

W uroczystości podsumowania prac i przywitania pociągu wzięli udział m. in. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska  Jacek Ozdoba, Starosta Rypiński Jarosław Sochacki oraz Paweł Grzybowski, Burmistrz Miasta Rypina. Bardzo licznie zebrała się również społeczność, która z radością witała nowy pociąg. Ten nadjechał około godz. 12.40. Chwilę później rozpoczął podróż do Sierpca.

Pociągi wróciły na mapę kolejową, wraz z nimi wróciły możliwości dla mieszkańców i myślę, że ta frekwencja mieszkańców, bardzo liczna, pokazuje, jak ważny to był temat dla miasta Rypina i powiatu rypińskiego – mówiła Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

 

BURMISTRZ RYPINA: TO SZANSA NA ROZWÓJ

– Ponad dwie dekady czekaliśmy na moment, aby wspólnie móc przywitać w Rypinie pociąg pasażerski. Wielu z nas jeździło do szkoły, na studia, do wojska, na wakacje słynnym pociągiem Łódź Kaliska. Nasza determinacja, wspólne działania i wsparcie samorządowców spowodowały, że pociąg się znów pojawił – mówił Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina.